SOPKA.CZ - reportáže - březen 2014 - Ubud, Bali, Indonésie


banner


HelukabelUbud, Bali, Indonésie

Démon Ogoh-Ogoh
Ubud je srdcem balijského vnitrozemí. Jsou chvíle, kdy tluče rychle a dýchavičně, to když jej některé dny zavalí autobusy plné turistů. Jindy je klidné a plné pohody, to když v podvečer pozorujete hluboké údolí s rýžovými políčky a ticho ruší jen zpěv ptáků.
Přidáno dne: 15.03.2014
Autor: Jan Papež, Jana Jelínkovámpi@marco-polo.cz

Informace

Výkladní skříň Indonésie
Bali. Proslulé Bali. Nejkomerčnější lokalita v celé Indonésii, je to bezesporu její výkladní skříň Zároveň ale jedno z nejautentičtějších míst. Živoucí kultura a náboženství. Žádný skanzen. Laskavé a pohodové pobřeží a fantaskní vnitrozemí. Mockrát jsem přemýšlel o tom, jakou vnitřní sílu musí lidé na Bali mít, když je nezlomil tlak komerce, jako se to stalo na mnoha místech v Thajsku a Vietnamu. Jako by s nadhledem pozorují turisty, vycházejí jim vstříc, využívají je, ale sami zůstávají ve svém vlastním světě. Budí to ve mně velký respekt.
Mnoho tváří, je jen na vás, kterou si oblíbíte
Bali má mnoho tváří. Ušmudlanou divokou Kutu, tolik milovanou mladými Australany. Letoviska Jimbaran, Nusa Dua a další, s tropickými zahradami hotelových resortů a dlouhými písečnými plážemi. Sopečná pohoří na severu ostrova s dominantou Mount Agungu. A zelené vnitrozemí. Je na každém, jako tvář Bali si vybere a oblíbí.
Rýžová pole, Ubud, Bali, Indonésie Rýžová pole, Ubud, Bali, IndonésieZavlažování rýžových polí zajišťuje promyšlený systém. Ubud, Bali, Indonésie Zavlažování rýžových polí zajišťuje promyšlený systém. Ubud, Bali, Indonésie
I Ubud má svůj originální zvuk
Když jsem v roce 1988 poprvé přiletěl do Káhiry a postavil jsem se velmi brzy ráno na káhirskou ulici, zaujal mne zvláštní zvuk, který jsem slyšel. Zavřel jsem oči a poprvé v životě jsem si uvědomil, že každé místo má svůj zvuk. Nejen obraz a vůni, ale i specifický neopakovatelný zvuk. Od té doby se snažím takový zvuk odposlouchat na všech místech, kam se mi poštěstí dostat. Zvuk ranního Ubudu rozeznáte od všech jiných míst. Vyjděte ven z hotelu a najděte si nějaké místo s výhledem do údolí. Překvapí vás, jak hmatatelné je ticho, které uslyšíte. Chladný ranní vzduch a jemný vánek k vám přináší nesmírně uklidňující ticho. To v jednu chvíli přeruší kokrhání desítek kohoutů. Jako by si sdělovali, že k nim dolehl první paprsek slunce. V českých vesnicích si takhle oznamují psi, že se něco děje. Tady jsou to kohouti. Pak se teprve přidají další ptáci a troubení prvních aut. Ten zvuk ve vás už zůstane navždycky. Znamení Ubudu.
Sochy démonů potkáte na Bali na každém kroku. Ubud, Bali, Indonésie Sochy démonů potkáte na Bali na každém kroku. Ubud, Bali, IndonésieNěkteří démoni chrání rýžová pole. Ubud, Bali, Indonésie Někteří démoni chrání rýžová pole. Ubud, Bali, Indonésie
Trocha kultury nikoho nezabije

Městečko Ubud leží ve vnitrozemí Bali a je známým kulturním centrem. Z pobřeží sem míří autobusy plné turistů, aby si prohlédli místní chrámy, muzea a umělecké galerie a také aby shlédli představení tradičních balijských tanců. Ubud je jedinečným místem, jak se seznámit s místní kulturou a také si pořídit něco na památku, nabízí ty nejzajímavější rukodělné výrobky z celého ostrova. Městečko je obklopené neuvěřitelně zelenou přírodou, kterou protékají desítky říček a potůčků, včetně nejdelší balijské řeky Ayung. Všude kolem říček můžete vidět terasovitá rýžová pole, tak typická pro zdejší krajinu. Díky své poloze ve vyšší nadmořské výšce je zde příjemnější klima než na pobřeží. Nejpříhodnější dobou pro návštěvu je období od dubna do října, mimo tuto dobu tu hodně prší.

Řemeslo má zlaté dno
Z Denpasaru vede do Ubudu silnice, která prochází několika vesnicemi. Spíš ale máte pocit, že se jedná o jedinou protáhlou vesnici. V podstatě jedna vesnice plynule přechází ve druhou. Domy jsou postaveny většinou jen v první řadě u silnice. Silnice je dar a kdo má dům u silnice vyhrál. Může totiž obchodovat mnohem snáz, než ten, kdo je ve druhé nebo dokonce ve třetí řadě. Každý, kdo se po silnici pohybuje je potenciální zákazník. Proto u silnice najdete obrovské množství rukodělných dílen. Zpracovává se dřevo, kámen, beton. Řemeslníci jsou nesmírně šikovní a flexibilní. Tady má řemeslo ještě opravdu zlaté dno.
Loutky přišly na Bali z Jávy. Ubud, Bali, Indonésie Loutky přišly na Bali z Jávy. Ubud, Bali, IndonésieŘemeslná výroba je na Bali na vysoké úrovni. Ubud, Bali, Indonésie Řemeslná výroba je na Bali na vysoké úrovni. Ubud, Bali, Indonésie
Krále vystřídali umělci
Ubud leží v okrese Gianyar, což bylo kdysi slavné království. Hlavním městem a centrem království však bylo město Gianyar, Ubud byl méně významný. Jeho rozmach je spojený s rodem Sukawati, který po staletí ovládal většinu gianyarského regentství ze svého dvora ležícího deset kilometrů jižně od Ubudu. Nejslavnější období rodu Sukawati se datuje do začátku osmnáctého století, kdy král Dewa Agung Anom pozval ke svému dvoru nejlepší hudebníky, loutkaře, malíře, sochaře a tanečníky, aby se zde usadili a tím založil zdejší uměleckou tradici. Královským sídlem se Ubud stal až koncem devatenáctého století, kdy se šlechtic jménem Cokorda Gede Sukawati vyznamenal v boji a získal tak titul punggawa (vládnoucí šlechtic). Poté se rozhodl založit svůj dvůr v Ubudu a po rozpadu království Gianyar vyhlásil Ubud svoji nezávislost. V roce 1900 se Ubud stal součástí Holandské východní Indie. Ve třicátých letech se v Ubudu usadilo mnoho cizích umělců, kteří s sebou přinesli nové prvky, např. německý malíř Walter Spies nebo americký hudebník Colin McPhee či holandský malíř Rudolf Bonnet.
Gusti Nyoman Lempad - umělecká legenda Ubudu
Snad nejslavnějších a nejvšestrannějším místním umělcem byl I Gusti Nyoman Lempad, který většinu svého života strávil v Ubudu – měl dům na hlavní ulici, který dodnes patří jeho rodině. Je možné ho navštívit, slouží jako galerie a obchod. Lempad zemřel 25.4.1978 ve věku asi 116 let. Říká se, že datum své smrti si sám vybral. Maloval obrazy hlavně z hinduistické mytologie i náměty z běžného života, měl vlastní osobitý styl – kreslil černou tuší, kresby doplňoval rumělkou nebo zlatým listem.
Na hřbitově v Ubudu najdete hroby mnoha umělců. Ubud, Bali, Indonésie Na hřbitově v Ubudu najdete hroby mnoha umělců. Ubud, Bali, IndonésieLidé na Bali jsou pohodáři, i to zřejmě lákalo umělce z celého světa. Ubud, Bali, Indonésie Lidé na Bali jsou pohodáři, i to zřejmě lákalo umělce z celého světa. Ubud, Bali, Indonésie
Wlater Spies - tvůrce tance originálního tance kecak
Walter Spies připlul na Bali v roce 1928, předtím strávil nějaký čas v Bandungu na Jávě a v Yogyakartě. V Ubudu si nechal postavit dům – dvoupatrový dřevěný dům s doškovou střechou je dodnes zařízený původním nábytkem a v současnosti slouží jako hotel. Spies si sám navrhl oválný bazén, který se dodnes používá a u něj pořádal večírky a klavírní koncerty pro své přátele. Při svém pobytu v Ubudu se věnoval studiu balijského umění, finančně podporoval místní hudebníky a spolu se svou spolupracovnicí Katherine Mershonovou vymyslel dodnes populární tanec kecak. Patřil také mezi vášnivé sběratele balijského umění, v roce 1936 se stal jedním ze zakládajících členů uměleckého hnutí Pita Maha. Pro Spiesovy obrazy jsou typické krajinky s rýžovými poli s protáhlými postavami farmářů, často nechybí vodní buvoli. V roce 1942 byl zatčen a internován z Bali, spolu s ostatními Němci. U Sumatry však jejich loď byla zasažena japonskými bombardéry a spoutaní vězni se utopili.
Svět opic plný turistů
Nejznámější turistickou atrakcí Ubudu je Svatyně opičího pralesa, která leží na jižním okraji města. Les v okolí zdejších tří chrámů je plný zlomyslných opic – balijských makaků, které neváhají ukrást návštěvníkovi např. brýle nebo fotoaparát.

POznávací zájezdy na Bali
Na trhu najdete celou řadu poznávacích zájezdů do Indonésie a na Bali. Většina itinerářů není příliš originálních a kopíruje pouze ty největší turistické atrakce ostrova. Kdo ale není příznivcem masové turistiky a dává raději přednost autenticitě, měl by dokázat číst mezi řádky, měl by si představit časovou náročnost jednotlivých dnů v itineráři, brát v úvahu místní dopravní infastrukturu a uvědomit si, že je někdy lepší zpomalit, nebo se dokonce zastavit a mít šanci se pořádně rozhlédnout. Poctivá cestovní kancelář, která ví, co prodává, musí být schopna odpovídat na vaše otázky. Ví jak itinerář svého poznávacího zájezdu na Bali vytvářela, ví proč do něj zahrnula jednotlivá místa a památky. Ptejte se, ptejte, ptejte. Váš poznávací zájezd do Indonésie a na Bali bude mít mnohem větší šanci na úspěch.


Zajímavé odkazy


Zajímavé odkazy

Poznávací zájezdy do Indonésie a na Bali
Zajímavé články o Exotice

Informace o zemi: Indonésie

Starší příspěvky

Otevřené sklepní uličky vyprávějí příběhy
Zanzibar – místo iluzí, kde nic nemusí být tak, jak se zdá
Uganda-navštivte ji, než dorazí masová turisticka
Hroch umí být opravdu děsivým zvířetem
Mokoro – kánoe, která dobyla deltu Okavango
Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě?
Malawi, nebroušený diamant z jihu Afriky
Od nosorožců k protinožcům
Tropical Islands
Namaqualand - poušť, která kvete
Barma (Myanmar) – nová hvězda asijské turistiky
Václav Bojer - První Čech na Mauritiu
Posvátná země Inků
Navštívit kráter Ngorongoro stojí za to !
Jak si (ne)vybírat CK na poznávací zájezd?
Kolumbie - golf
Nový článek
Revoluce v létání ekonomickou třídou !
Aktuální situace v oblasti Machu Picchu
Asociace cestovních kanceláří odmítá aktivitu Tomia Okamury
Delta Neretvy
Dobro došli
Mekong
Mizející ledovce
Bieszczady
Atol jménem Aldabra
Berberské poklady
Valaiské královny
Bazilika Sacré-coeur
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačHBT

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz