SOPKA.CZ - reportáže - srpen 2013 - Uganda-navštivte ji, než dorazí masová turisticka


banner


HelukabelUganda-navštivte ji, než dorazí masová turisticka

Počet lidí, který denně může pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.
Když jsem před několika lety doporučoval, že je ten správný čas navštívit Barmu (Myanmar), spousta lidí kroutila hlavami a některé nevládní organizace cítily potřebu vyzývat turisty k bojkotu této krásné země. Každý, kdo v té době Barmu navštívil, jistě potvrdí, že byla pro turistu úchvatná, autentická a s neopakovatelnou atmosférou. Podobným nebroušeným drahokamem je nyní v subsaharské Africe Uganda.
Přidáno dne: 06.08.2013
Autor: 

Informace

Uganda se dá bez ostychu nazývat i zemí jezer. Záběr z jezera Buyonyi na jihu Ugandy Uganda se dá bez ostychu nazývat i zemí jezer. Záběr z jezera Buyonyi na jihu UgandyDivoká zvěř, krásná příroda, přátelští lidé. Navíc je tu možnost pozorovat gorily a šimpanze v divokém přirozeném prostředí a kdoví, jak dlouho taková příležitost vůbec bude existovat. Teď je ten správný čas Ugandu navštívit.

Svět se nám mění před očima tak rychle, že jsme často překvapeni, když má něco trvalejší hodnotu, nebo se dostaneme do míst, která nejsou těmito změnami postižená tak vážně, jako náš domov. Je zvláštní přečíst si, co napsal o Ugandě Winston Churchil v roce 1908, když se vrátil ze své africké cesty:

„Království Uganda je jako pohádka. Scenérie je z jiného světa, klima je jiné a většina lidí je úplně jiná, než jsem viděl v celé Africe. Přináším si domů jasnou zprávu – Uganda je opravdu Perla Afriky.“

Ta slova totiž platí dodnes a stejně by popsali své pocity i současní návštěvníci Ugandy.


Národní park Lake Mburo, tady můžete spát pod širákem
Národní park Queen Elizabeth je lemován horami. Národní park Queen Elizabeth je lemován horami.Ačkoliv je pozorování goril největším lákadlem k návštěvě Ugandy, za návštěvu stojí i další místa. Ačkoliv je pozorování goril největším lákadlem k návštěvě Ugandy, za návštěvu stojí i další místa.Pokud přiletíte do Ugandy do Entebbe, doporučuji začít svou cestu v jednom z nejmenších národních parků, v parku Lake Mburo. Ve své podstatě mrňavý park (260 km2), který těžko může konkurovat tanzanskému Serengeti nebo keňskému parku Masai Mara v počtu a pestrosti zvířat. Ale má své kouzlo a má některé výhody, které ocení lidé mající se safari už nějakou zkušenost. V celém parku nejsou žádní kočkovití predátoři, díky tomu je tu mnohem větší volnost pohybu návštěvníků a kdo jednou zkusil pěší safari, přivítá, že se jeho chodidla mohou znovu dotknout africké půdy. Kopytníci nemají přirozené nepřátele a vesele se množí. Stáda zeber a různých druhů antilop jsou velmi početná a fotografové k nim mohou po vlastních nohách a pohodlně mohou požívat své „nádobíčko“. Máloco je tak fascinujícího, jako africká noční obloha. Její jedinečnost a hloubku oceníte teprve, když se rozhodnete přespat venku pod širákem. Národní park Lake Mburo může být vaší první nezapomenutelnou zastávkou na cestě po Ugandě
Tady jsou gorily doma
Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je velmi složité, ale rozhodně to stojí za to. Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je velmi složité, ale rozhodně to stojí za to.Na světě asi není jiný primát, který by byl opředený tolika legendami. Skupiny horských goril mají tak zajímavé společenské a sociální uspořádání, že jejich pozorování pohltí každého návštěvníka. Přiblížit se takřka na dosah v divoké přírodě je splněným snem mnoha návštěvníků Afriky. Za jednotlivými skupinkami goril se musí putovat zalesněným horským terénem, je určitě vhodné být na to dobře připraven a vybaven.

Svět zrovna provozoval druhou světovou válku, když v Ugandě vznikla rezervace Bwindi Inpenetrable Forest Reserve. Psal se rok 1942. Základy tohoto projektu ale byly položeny dokonce už v roce 1932. Už tehdy bylo odborníkům a nadšencům jasné, že horské gorily potřebují ochranu, a to nejen ony, ale i jejich přirozené prostředí. Dnes je plocha chráněného území 372 km2, což odpovídá rozloze Prahy nebo světoznámého kráteru Ngorongoro. Díky této rozloze se může přirozeně obnovovat vegetace, která slouží jako hlavní potrava goril. Od března do května a od září do listopadu v Bwindi prší a pozorování může komplikovat i mlha. V ostatních měsících je ráno a večer hodně chladno a je s tím třeba počítat. Počet návštěvníků, kteří obdrží povolenku pozorovat gorily, je omezený (v současné době na 40 osob denně) a je tedy potřeba si povolenku zajistit předem, nebo na ni prostě čekat na místě.


Národní park Queen Elizabeth
Řeka Nil vyvěrá z Viktoriina jezera a pod jménem Viktoriin Nil protéká Ugandou až do Albertova jezera. Řeka Nil vyvěrá z Viktoriina jezera a pod jménem Viktoriin Nil protéká Ugandou až do Albertova jezera.Krása Ugandy tkví i v tom, že nabízí pestrost, naprosto odlišné typy krajiny a zcela odlišné zážitky. Národní park Queen Elizabeth je z jedné strany lemován pohořím Rwenzori s mnoha krátery pokrytými sytou zelení rovníkového pásma. Kanál Kazinga, který spojuje jezera Edward a George, je rájem hrochů (v parku je jich více než 5 000 kusů), buvolů (10 000 kusů) a slonů (2 500 kusů) a planina Ishasha porostlá košatými fíkovníky je proslulá lvy, kteří doslova hnízdí v jejich korunách. Při troše štěstí můžete na vlastní oči zažít útok lva přímo z koruny stromu, to lze vidět jen na několika místech na světě. Lokální komunity žijící na území parku stále přenášejí z generace na generaci starodávné legendy a původní pravidla života komunit, včetně hudby, tance a výroby originálních artefaktů. V současné době je velmi patrná snaha vytvořit v tomto národním parku jedinečný ekosystém, který bude ve všem respektovat nejen zájmy zvířat, ale i místních komunit.


Pozorování šimpanzů
Šimpanzí klany jsou mnohem pohyblivější a mnohem opatrnější, než rodiny goril. Prostor, ve kterém se pohybují, je mnohem větší a jejich pohyb v něm mnohem méně předvídatelný. Prostě vidět šimpanze v divoké přírodě je hodně o náhodě. Dva tropické lesy – Kyambura George a Kalinzu – dávají šanci na takové setkání. Chce to ale pomoc místního průvodce s velikými zkušenostmi. Určitě nepodceňte jeho výběr. Kyambura George je vlastně zalesněný příkop, propadlina. Můžete se vydat na trek za šimpanzi na jeden den nebo na dnů několik, podle toho, jak velcí jste nadšenci a kolik máte času. Při jednodenním treku je šance tak 50 na 50.


Mýtická řeka Nil se rodí v jezeře Ukerewe
Vodopády Murchison Falls na řece Nil. Vodopády Murchison Falls na řece Nil.Málokdo si uvědomuje, že může v Ugandě postát na břehu Nilu. Bájné jezero Ukerewe, dnes známé jako Viktoriino jezero, je pokládáno za jeden ze zdrojů Nilu. Řeka, která z jezera vytéká je proto nazývána Viktoriin Nil, aby se pak vlila do Albertova jezera a pokračovala pod názvem Albertův Nil územím severní Ugandy až do sousedního Súdánu. Zajímavých zastávek v povodí Nilu v Ugandě je několik. Krásná zastávka je v oblasti Albertova jezera, kde se Viktoriin Nil mění na Albertův Nil. Řeka tu protéká dramatickou krajinou, divokou přírodou národního parku a tvoří tu zajímavé vodopády Murchison Falls. Můžete tedy pozorovat zvířata, vidět krásné vodopády a plavit se na lodích po Albertově jezeře.

Druhá zastávka je zcela jiná. Město Jinja na břehu Viktoriina jezera. Tady se rodí Nil. Jinja je druhé největší ugandské město, založené v roce 1906. Ačkoliv sem tam můžete na nějaké vzpomínky na koloniální období v architektuře města narazit, nečekejte výstavní historické město upravené pro turisty. Tady jste v Africe, s chaosem na ulici, s tržištěm plným všeho možného, s děravými silnicemi plnými kaluží po dešti, s řeznictvími plnými kozích hlav, s katolickými kostely a ostnatými dráty kolem vládních budov. Na druhé straně je tu Viktoriino jezero, Nil lákající k divokému raftu, tropická zeleň políček v okolí města protkaná červenými prašnými cestami, smích dětí ve školních uniformách, adrenalinové jízdy na čtyřkolkách v okolních kopcích a romantické projížďky na koních. Afrika, jak má být.


Nejlepší varianta jak poznat Ugandu je na korbě náklaďáku
Pro cesty po Ugandě je nejlepším dopravním prostředkem kvalitní náklaďák Pro cesty po Ugandě je nejlepším dopravním prostředkem kvalitní náklaďákAž na malé výjimky v oblasti pozorování goril a šimpanzů chybí zatím v Ugandě potřebná infrastruktura. Byla by ale škoda nevidět nic víc než gorily. Proto je perfektním řešením expediční náklaďák, který poskytuje výborné zázemí, zaručuje bezpečný přesun po místních silnicích a umožňuje přístup do lokalit, do kterých se žádný jiný turista nedostane, nebo jen s velkými potížemi. Ujedete 2 000 km po nejhorších cestách, jaké jste kdy viděli, a budete si připadat tak trochu jako závodníci na Rallye Dakar, ale utrpení je vyváženo neopakovatelnými zážitky, o kterých budou za pár let budoucí návštěvníci jen snít.


Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Expediční dobrodružná cesta do Ugandy

Jedinečná příležitost poznat Ugandu v době, kdy ji ještě míjí masová turistika. Je jen mále autentických zemí, kde by bylo zároveň bezpečno a kde by bylo opravdu co vidět. V Ugandě si přijdou na své milovníci safari, milovníci hor, milovníci dobrodružství, fotografové a všichni, kdo se prostě jen rádi toulají po neznámém, exotickém světě.

Expedice - Kempování v Botswaně s ČESKÝM PRŮVODCEM

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

více na:
http://botswana.marco-polo.cz/

mapy a průvodce:
http://mapy-pruvodce.sopka.cz/shop_list.php?isForm=1&obchod=10&idVyrobce=0&idZeme=239&inName=&idSkupiny=0


Informace o zemi: Uganda

Starší příspěvky

Hroch umí být opravdu děsivým zvířetem
Mokoro – kánoe, která dobyla deltu Okavango
Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě?
Malawi, nebroušený diamant z jihu Afriky
Od nosorožců k protinožcům
Tropical Islands
Namaqualand - poušť, která kvete
Barma (Myanmar) – nová hvězda asijské turistiky
Václav Bojer - První Čech na Mauritiu
Posvátná země Inků
Navštívit kráter Ngorongoro stojí za to !
Jak si (ne)vybírat CK na poznávací zájezd?
Kolumbie - golf
Nový článek
Revoluce v létání ekonomickou třídou !
Aktuální situace v oblasti Machu Picchu
Asociace cestovních kanceláří odmítá aktivitu Tomia Okamury
Delta Neretvy
Dobro došli
Mekong
Mizející ledovce
Bieszczady
Atol jménem Aldabra
Berberské poklady
Valaiské královny
Bazilika Sacré-coeur
Pod helvétským křížem
Reportáž psaná na Kavkaze
Pobaltí – neobjevený kout Evropy
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačHBT

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz