SOPKA.CZ - reportáže - červen 2013 - Hroch umí být opravdu děsivým zvířetem


banner


HelukabelHroch umí být opravdu děsivým zvířetem

Býložravý hroch je k nebezpečným útokům velmi dobře vybaven.
Žádné jiné velké africké zvíře nenapadne bezdůvodně tolik lidí jako hroch. Často jsou jeho obětí malé děti, které chodí kolem vodních toků do školy. Ačkoliv je hroch býložravec, je schopen útoku jako nejstrašnější predátor. V jeho mohutné tlamě najdete 36 zubů. Jeho řezáky a špičáky jsou tak obrovské, že je hroch schopen přepůlit jedním skousnutím krokodýla, o člověku nemluvě.

Agresivita hrochů je přičítána psychické labilitě dominantních samců, samic s mladými nebo obrovských samotářů. Hroch při své váze až 2 tuny vypadá neohrabaně, ale to je jen pouhé zdání. Při pohybu na souši dokáže běžet rychlostí až 35 km/h, takže člověk nemá prakticky šanci na útěk.

Podívejte se s námi na jeden fascinující souboj o přežití, na příběh o křehké rovnováze, kdy predátor se sám stává kořistí, o okamžicích, kdy vyhrát bitvu je na hony vzdáleno vyhrané válce… Je to příběh o jedinečnosti přírody nejen v jižní Africe. V Jihoafrické republice můžete zažít neopakovatelné chvilky jako třeba tu z nedávného rána, o kterou se s vámi chceme podělit. Je to příběh, který napsala sama divoká africká příroda.

Přidáno dne: 25.06.2013
Autor: 

Informace

Hlavní role
  Divoký pes (pes hyenovitý) je stále větší vzácností.

Impala je často přezdívána bushburger, protože je jednou z nejčastějších obětí predátorů.

Hroch vypadá jako dobrák, ale zdání klame.


Lov začíná
 Divocí psi si na začátku hrají a laškují s mláďaty. Ve vteřině se uvolněná nálada změní - psi zavětří blížící se stádo gazel. Adrenalin stoupá a z hrajících si psů se stávají predátoři. Začíná souboj o přežití, souboj o potravu. Psi pronásledují impalu, která jim díky své rychlosti uniká a běží v širé buši asi dva kilometry. Je během nesmírně vyčerpaná. V poslední chvilce unikne psům skokem do napajedla.


Plán
 Impala stojí a plave ve vodě. Zoufalá a bezradná. Snad proto jí nevadí hroši, kteří v napajedle odpočívají. Jsou pro ni menším zlem než hladoví psi na břehu. Pro hrochy je vetřelec nepříjemným vyrušením v denním režimu a dají to podrážděním řádně najevo.

Únava gazely a slídící psi kolem jsou ale silnější než strach z hrochů. Hroši jsou nervózní a neklidní.

Impala nemá šanci uniknout. Smečka psů chytře obstoupí celé napajedlo, aby jí uzavřeli jakoukoliv únikovou cestu z vody ven.


Z lovce kořistí
  Impala po čtyřiceti minutách umírá vyčerpáním ve vodě a její tělo proud pomalu unáší ke břehu. Psi cítí šanci na potravu a své vítězství. Impala je už už na dosah. Když je její tělo těsně u břehu, psi se ho pokusí vytáhnout. Avšak tímto manévrem rozzuří jednoho z hrochů a silný samec zaútočí.

Psi se nevzdají a pokusí se hrochovu pozornost odpoutat šploucháním do vody. Současně s tím přistupují ke břehu a natahují se po gazele. Už jsou centimetry od kořisti, když se zjeví druhý hroch a na psy zaútočí.

Nabere hlavou a zuby jednoho ze psů a vymrští ho do vzduchu. Pes za zoufalého vytí prchá z dosahu hrocha. Finále se přiblíží a rozezlený hroch ve vodě roztrhá a rozdupe tělo gazely….


Inzertní sdělení: Výběr zajímavých zájezdů do Jihoafrické republiky

Expedice napříč Jihoafrickou republikou
Nádherná dobrodružná expedice z Johannesburgu až do Kapského Města. Navštívíte nejen Panorama Route, Krugerův národní park a Svazijsko, ale i celé jižní pobřeží. Expedice s velmi dobrým zázemím a za skvělou cenu.

Odjezd každý týden!

Pěší safari v Krugerově NP
Jedinečná možnost zakusit dobrodružství pěšího safari ve vyhlášeném národním parku. Zkušení rangeři vám ukážou, jak funguje divoká buš.

Expedice za divokou zvěří, přírodou a panenskými plážemi
Velmi dobře promyšlená expedice do oblasti Panorama Route, Krugerova národního parku a do panenských koutů pobřeží Mosambiku.

Staňte se na týden rangerem
Staňte se součástí týmu veterinářů a rangerů, kteří mají na starosti očkování a sledování divokých zvířat. A to ne ledajakých, ale těch, které jsou součástí Velké pětky – lva, slona a nosorožce. Staňte se na týden rangerem v africké buši. Pouze jediný termín!

Termín odjezdu: 15.8.2013

více na:
www.marco-polo.cz

Starší příspěvky

Mokoro – kánoe, která dobyla deltu Okavango
Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě?
Malawi, nebroušený diamant z jihu Afriky
Od nosorožců k protinožcům
Tropical Islands
Namaqualand - poušť, která kvete
Barma (Myanmar) – nová hvězda asijské turistiky
Václav Bojer - První Čech na Mauritiu
Posvátná země Inků
Navštívit kráter Ngorongoro stojí za to !
Jak si (ne)vybírat CK na poznávací zájezd?
Kolumbie - golf
Nový článek
Revoluce v létání ekonomickou třídou !
Aktuální situace v oblasti Machu Picchu
Asociace cestovních kanceláří odmítá aktivitu Tomia Okamury
Delta Neretvy
Dobro došli
Mekong
Mizející ledovce
Bieszczady
Atol jménem Aldabra
Berberské poklady
Valaiské královny
Bazilika Sacré-coeur
Pod helvétským křížem
Reportáž psaná na Kavkaze
Pobaltí – neobjevený kout Evropy
DRUHÁ TVÁŘ TUNISKA
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačHBT

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz