SOPKA.CZ - reportáže - listopad 2011 - Václav Bojer - První Čech na Mauritiu

Václav Bojer - První Čech na Mauritiu

Na ostrovech v Indickém oceánu roste velké množství zajímavých tropických rostlin, některé z nich, nikde jinde nenajdete. Není divu, že již začátkem 19.století se sem vydalo několik evropských cestovatelů, jeden z prvních byl, odborníkům známý, český botanik a cestovatel Václav Bojer (původně Pojer) v Čechách dnes téměř zapomenutý přírodovědec.
Přidáno dne: 23.11.2011
Autor: Eva Pillay

Informace

 Podle záznamu v matrice v Kotouni se Václav Bojer narodil 23. záři 1795 v Řasenicích. Jeho starší bratr pracoval jako zahradník u hraběte Wurmbrandta na Liblínském panství. Tam se také Václav Bojer naučil zahradnickemu řemeslu. V 18ti letech odjel do Vídně s rakouským botanikem a cestovatelem Franzem Wilhelmem Sieberem, který se narodil a vystudoval v Praze. W.Sieber opatřil V.Bojerovi místo v Císařském muzeu. Spolu pak procestovali nejdříve Italii a Řecko, 1817 až 1819 Krétu, Palestinu a také Egypt.
Bojer se stal odborníkem tropické fauny.

Začátkem roku 1820 jej císař František I. vyslal s německým botanikem a ornitologem Carlem Theodorem Hilsenbergem na expedici do východní Afriky, na Comoros ostrovy a ostatní ostrovy v Indickém oceánu. Jeho úkolem bylo sbírat přírodniny.
Z dopisu psaného Hilsenbergem svému příteli Sieberovi již z ostrova Mauritius dne 16.08.1821 se dozvídáme podrobnosti cesty Hilsenberga a Václava Bojera na Mauritius.
Vypluli 25.03.1821 z Marseille jednou z největších francouzských lodí Arethusa, vyzbrojenou 20ti kanony a s celkem 40 cestujícími, včetně majitele lodi a skupiny francouzských obchodníků.
2.4. propluli kolem Cap de Palos, Cartageny a 13.4. minuli Gibraltar, kde je zasáhli vysoké vlny, obvyklé v tomto průlivu. Dále Cap Trafalgar známý z velké námořní bitvy mezi Anglii a Francii, kterou Britové vyhráli. Silný vítr je hnal stále blíže k Americe a tak 17.5. byli jen 9 mil od ostrova St. Trinitas, Zde se pak pasátový vítr konečně obrátil a 9.6. minuli Mys Dobré Naděje a vpluli do bouřlivého Mozambijského kanálu. Večer 6.7.1821 konečně dorazili k ostrovu Mauritius, dříve nazývanému Isle de France. V této době je ostrov již Britskou kolonií a guvernérem Sir Robert Towsend Farquar, dřívejší britský důstojník a správní úředník v Penang. Je také známý jako hrdina Maratta vzpoury v Indii. 3.12.1810. Po dobytí ostrova, kdy Britové porazili Francouzské vojáky v pověstné bitvě o Montagne Longue, přijeli na ostrov se Sirem Farquarem také James Hastie, skotský korporal a seržant Brady, mulat z Britské kolonie Jamajka.

Jak popisuje Hilsenberg, hned první večer po přistaní lodi Arethusa v přístavu Port Louis na Mauritiu připlula k lodi pagoda se 6ti černochy, kteří přivezli spoustu čerstvého tropického ovoce, které po 105 dnech plavby, 2000 německých mil na moři všichni s radostí uvítali.
Příští den 7.7. ráno se vylodili, Hilsenberg a Bojer byli již očekáváni panem Saulenierem, u kterého zůstali několik dní a který se o ně velmi hezky staral. 10.7. se oba přírodovědci sešli s guvernérem Farquarem, který byl velmi potěšen jejich návštěvou. Postaral se, aby všude kam přijdou, jim byli určeni komisaři, kteří jim měli být nápomocni v jejich bádání. Brzy navštívili botanickou zahradu v Pamplemousses, kde v té době byl ředitelem Angličan Mr. White .

Cestovatel Franz Sieber, založil v Praze "přírodovědný cestovatelský ústav", díky jemuž se řada mladých cestovatelů dostala do různých končin světa, například Karl Zeyher do Jižní Afriky, Franz Wrba na Trinidad, Franz Kohout na Malé Antily, Martinique, a do Senegalu (1819-21). Také cesta Theodora Hilsenberga a Václava Bojera byla financována přírodovědným cestovatelským ústavem.
Pražská výstava Sieberovi nepřinesla očekávané bohatství, proto se snažil o získání financí jinými způsoby. Tvrdil, že si z cesty po Orientu přivezl zázračný lék proti vzteklině, věřil, že zveřejněním této zprávy se mu dostane finančních prostředků pro jeho další cesty.
V té době žilo na Mauritiu velké množství volně žijících psů, z větší části nakažených vzteklinou. Mnoho lidí zemřelo na následky této nákazy a vzteklina začala být postrachem ostrova, při nakažení byla smrt nevyhnutelná a probíhala děsivě. Hilsenberg proto píše v jeho dopise Sieberovi, aby co nejdříve lék poslal. Což on pochopitelně udělat nemohl.

V roce 1822 se Franz Wilhelm Sieber vydal na svou cestu kolem světa. V Marseille se nalodil 22.8.1822 na loď Deux Nanettes, která jej převezla na Mauritius, kde zůstal několik týdnů, až do dubna 1823. Odtud se přeplavil do Austrálie, kde se zdržel 7 měsíců. V prosinci 1823 se Sieber vracel na palubě anglické lodi Midas, krátce se zastavil na Galapágách a 4. dubna 1824 přistál na Mysu Dobré Naděje. Při této cestě se Sieber několikrát dostal do ostrých sporů s posádkou, většina jeho sbírek byla námořníky naházena do moře, či zničena a sám cestovatel byl několikrát zbičován. V Kapském Městě dokonce strávil několik dní ve vězení a po návratu na lodi Berwick 14. září 1824 do Londýna se chtěl dokonce soudit s britskou Admiralitou.
Od 5. 12. 1830 byl umístěn v Zemském blázinci v Praze, kde žil až do své smrti 15.12. 1844.
Mauricijský Guvernér sir Farquar si velmi vážil znalostí mladého Bojera a vyslal jej v květnu 1822 společně s Jamesem Hastie se zvláštním úkolem na Madagaskar. Jejich
úkolem bylo, nejen sbírat rostliny a živočichy, ale hlavně navštívit krále Radamu I a přemluvit jej, aby zastavil prodej otroků z Madagaskaru na Mauritius. Angličané se rozhodli zrušit otroctví a z tohoto důvodu bylo nutné obchod s otroky ukončit.
Guvernér se o kontakt k Madagaskarskému králi snažil již delší dobu. Je známo, že již dříve vyslal anglického kapitána Lesage a de Shardenoux, francouskeho osadníka Mauritia na Madagaskar se stejným úkolem, ale neúspešně.
Otroctví bylo na Mauritiu nakonec preci zrušeno 01.02.1835.
Bojer společně s Jamesem Hasti doprovázel prince Rafaria a vyslance krále Radami I. při expedici západního pobřeží Madagaskaru.
V.Bojer zde objevil a popsal několik set nových rostlinných druhů. Jeho práce byla ostatními botaniky vysoce ceněna, mnoha rostlinám dali Bojerovo jméno.
Bojer zůstal na Madagaskaru několik let. Protože byl také velmi hudebně nadaný, učil krále Radamu muzice, král si jej velmi oblíbil a prý mu musel hrát každý večer. Stal se jeho osobním přítelem. Působil zde také, jako tlumočník.
Václav Bojer a James Hastie začali obyvatele Madagaskaru učit pěstovaní rýže, tapioky, chlebovníku a pěstování moruše na hedvabí. Tyto rostliny zde rostly, ale nebyly využívány jako plodiny k výživě obyvatelstva.
Nejznámější rostlina objevena na Madagaskaru Bojerem je strom Uapaca dale Poinciana regia. Bojer jej přivezl na Mauritius a je znamý pod jménem Flamboyant. Tento překrásný strom kvete od poloviny prosince do konce ledna krásnými rudými květy. Z Mauritia se pak diky V.Bojerovi Flamboyant rozšířil do dalších zemí.
Bojer přivezl na Mauricius četné cizokrajné rostliny, což je z dnešního pohledu čin přinejmenším problematický. Na Madagaskaru rostlo také konopí, druh Canabis satival L, které se používalo na výrobu konopného vlákna, ze kterého se vyráběly oděvy pro otroky a také k dalšímu využití.Tato rostlina je známa také pod jménem Indický Bhang.
Bojer, prozkoumal několik pobřežních částí Afriky a na svých cestách se mu podařilo nasbírat velké množství minerálů a stovky nových druhů rostlin. Navštívil i další ostrovy Indického oceánu, kromě Mauritia, Reunion, Agalega, Seychely a Rodrigues take ostrov Agalega, malý písečný atol ca 6000 ha v Indickém oceánu, který navštívil společně s J.Delisem v roce 1835. Tento ostrov je v době přílivu rozdělený 1,8 km širokým kanálem na dva ostrůvky. Během této expedice sbíral Bojer kromě jiného, také ptáky.Například jeden druh zvaný Red futed Boobi - pták s červenými nohami. Tyto preparované ptáky poslal do Vídně, kde jsou vystaveni v národním muzeu. Dalšího ptáka Fou poslal jeho přítel J. Delise do pařížského muzea.


Informace o zemi: Mauricius

Starší příspěvky

Posvátná země Inků
Navštívit kráter Ngorongoro stojí za to !
Jak si (ne)vybírat CK na poznávací zájezd?
Kolumbie - golf
Nový článek
Revoluce v létání ekonomickou třídou !
Aktuální situace v oblasti Machu Picchu
Asociace cestovních kanceláří odmítá aktivitu Tomia Okamury
Delta Neretvy
Dobro došli
Mekong
Mizející ledovce
Bieszczady
Atol jménem Aldabra
Berberské poklady
Valaiské královny
Bazilika Sacré-coeur
Pod helvétským křížem
Reportáž psaná na Kavkaze
Pobaltí – neobjevený kout Evropy
DRUHÁ TVÁŘ TUNISKA
Afarský nůž se nevytahuje bezdůvodně
ŘÍM
ÚDOLÍ PUTUJÍCÍCH KAMENŮ
Zelená střecha
Zlatý hřeb
NEKTAR OD STŘEDOZEMNÍHO MOŘE
JAK CHUTNÁ TAIWAN
Na průzkumu ledu
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz