SOPKA.CZ - reportáže - červenec 2007 - 100+1 - MekongČasopis 100+1

Letos dostal novou kvalitní pevnější a lesklou obálku, lepší papír a poněkud zbytněl. V každém vydání přibyly čtyři strany. Místo původních šedesáti jich má nyní čtyřiašedesát. Protože vychází jako čtrnáctideník, znamená to každý měsíc osm stránek zajímavého čtení navíc.


Mekong

Matka vod. Velká řeka. Řeka devíti draků. Všechna tato pojmenování a mnoho dalších dostal Mekong. Pro jihovýchodní Asii je tím, čím je Nil pro Afriku. Zdrojem života.
Přidáno dne: 12.07.2007
Autor: 
100+1

Informace

 Mekong je největší řekou jihovýchodní Asie. Nikdo přesně neví, jak je vlastně dlouhý. V některých úsecích protéká zcela nepřístupnou krajinou a není možné jej přesně změřit. Čínští geologové nedávno lokalizovali jeho prameny, ale u délky ponechali jen odhady. Encyklopedie uvádí ještě 4184 kilometry. Podle nových údajů může Mekong měřit od 4350 do 4909 kilometrů. Donedávna se předpokládalo, že Mekong pramení v Tibetu. Tak to uvádějí i encyklopedie. Čínští výzkumníci nyní zjistili, že Mekong se rodí v nadmořské výšce 5200 metrů v pohoří Tangla, které není součástí Tibetu, ale odděluje Tibet od čínské provincie Čching-chaj.
Zdrojem vody Mekongu jsou v počátcích ledovce, které pohoří Tangla pokrývají. Je to dravá horská bystřina, která během cesty čínským územím (zhruba polovina délky toku Mekongu je v Číně) absolvuje výškový rozdíl 4700 metrů. Čínu opouští v pouhých 500 metrech n. m. Celý horní tok je protkán vodopády a peřejemi, soutěskami a hlubokými roklemi. Je velmi divoký, zcela nesplavný a vysloužil si v Číně výstižný název – Divoká řeka.

CESTA ŠESTI STÁTY
Než dospěje mohutnou deltou do moře, protéká Mekong šesti státy. Po Číně následuje Myanmar, Thajsko, Laos, Kambodža a jako poslední Vietnam, kde se vlévá mohutnou deltou do Jihočínského moře. V Laosu si Mekong vysloužil název Matka všech řek. Nabral už na mohutnosti. Jižně od Luangprabangu je široký čtyři kilometry a dosahuje místy hloubky sto metrů. Množství vody je ale velmi proměnlivé, závislé na monzunových deštích a neumožňuje pravidelnou lodní přepravu. Kambodžané dali Mekongu jméno Velká řeka. Plyne tam už pomalu a na jeho březích vyrostly velké světové civilizace, například khmérská (9. až 13. století). Zříceniny chrámového komplexu Angkor Vat, který je považován za nejmohutnější architektonický výtvor na světě, jsou svědectvím velikosti tehdejší říše. Mekong tam splývá s řekou Tonlé Sap, která je napojena na velká jezera střední Kambodže. Vznikl tak dokonalý vodní systém, který byl vypracován k dokonalosti už za dob starých Khmérů. Když je v období dešťů vody dostatek, voda Mekongu sytí Tonlé Sap a jezera. Když je sucho, voda z jezer naopak zásobuje Mekong.

 ŽIVOTODÁRNÁ DELTA
Částečně v Kambodži, ale především ve Vietnamu vytváří Mekong mohutnou deltu. Dělí se tam na devět velkých ramen, což mu vyneslo vietnamský název Řeka devíti draků. Celá oblast je zbrázděna stovkami vodních cest, jezer a kanálů. Rozkládá se na ploše asi 39 000 kilometrů čtverečních, je pokryta mangrovovými porosty, močály a především rýžovišti. Mekong každoročně zatopí velkou část území delty, ale záplavy jsou podobně jako u Nilu vítány. Přinášejí životodárné bahno. V deltě dnes žije patnáct milionů lidí. Nejméně polovina rýže pěstované ve Vietnamu pochází právě odtud. V mangrovových porostech delty se začínají chovat ryby a krevety na vývoz. Nejen delta, ale celý Mekong dává obživu zhruba devadesáti milionům lidí na území šesti států, kterými protéká.

 TROCHA HISTORIE
Nejstarší známé osídlení u Mekongu se datuje do doby železné do roku 2100 př. n. l. Zprávy o prvních velkých civilizacích na tomto území hovoří od prvního století n. l. o Khmérech, jejichž sláva po mnoha generacích vyvrcholila Angkor Vatem. Prvním Evropanem, který se dostal k Mekongu, byl Portugalec Antonio de Faria v roce 1540. Na mapě z roku 1563 jsou tok řeky i delta už jasně vyznačeny. Portugalci a Španělé tam založili několik katolických misií a Nizozemec Gerrit van Wuysthoff vedl v letech 1641 až 1642 expedici proti proudu Mekongu až do Vientianu.

 FRANCOUZI V INDOČÍNĚ
Evropané o tuto oblast velký zájem neprojevovali, až Francouzi v polovině osmnáctého století. Ovládli vietnamský Saigon a Kambodža se v roce 1861 stala jejich protektorátem. V letech 1866 až 1868 oblast Mekongu podrobně zkoumala francouzská expedice, která sledovala tok řeky od jejího ústí až do čínské provincie Jün-nan. Došla k závěru, že na celém toku je příliš mnoho vodopádů a nebezpečných úseků, takže řeka není vhodná k plavbě. Prameny Mekongu se jako první pokusil objevit Rus Pjotr Kuzmič Kozlov v roce 1900. Francouzi postupně rozšířili svou kontrolu nad oblastmi kolem Mekongu. Po dobytí celého Vietnamu (tehdy Tonkinu a Anamu) získali Kambodžu a Kočinčínu. V roce 1887 se zrodila francouzská kolonie s názvem Francouzská Indočína, ke které se v roce 1893 připojil i Laos. Za druhé světové války obsadilo toto území Japonsko a založilo stát Vietnam. Po válce organizace Guerilla vedená Ho Či Minem vyhlásila Vietnamskou demokratickou republiku a Francouzi se po marném vojenském úsilí nakonec z celé Indočíny stáhli.

SOUČASNOST
Na čínském úseku Mekongu byla zatím vybudována jedna velká přehrada s hydroelektrárnou, která zásobuje elektřinou těžební a průmyslové závody provincie Jün-nan. Druhá se buduje a o výstavbě dalších dvanácti se uvažuje. Řeka skrývá obrovský potenciál a může se stát dodavatelem energie pro všechny státy, kterými protéká. Ekologové bijí na poplach. Území kolem Mekongu dalo vzniknout nejen velkým civilizacím, ale je dodnes rájem rozmanité fauny i flóry. V Mekongu žije na 1300 různých druhů ryb. V kalných vodách této obrovské řeky se jim daří velmi dobře. Sumci a parmy tu dosahují hmotnosti až 250 kilogramů. Bylo tu i jedno z posledních útočišť sladkovodního delfína (Orcaella brevirostris). Větší biodiverzitou se ze světových řek může pochlubit jen jihoamerická Amazonka. To všechno může výstavba přehrad ohrozit.


Informace o zemi: Laos

Starší příspěvky

Delta Neretvy
Dobro došli
Mizející ledovce
Bieszczady
Atol jménem Aldabra
Berberské poklady
Valaiské královny
Bazilika Sacré-coeur
Pod helvétským křížem
Reportáž psaná na Kavkaze
Pobaltí – neobjevený kout Evropy
DRUHÁ TVÁŘ TUNISKA
Afarský nůž se nevytahuje bezdůvodně
ŘÍM
ÚDOLÍ PUTUJÍCÍCH KAMENŮ
Zelená střecha
Zlatý hřeb
NEKTAR OD STŘEDOZEMNÍHO MOŘE
JAK CHUTNÁ TAIWAN
Na průzkumu ledu
Galerie pod širým nebem
Západní království
Etiopie – země plná atrakcí
VZNIKL DALŠÍ OCEÁN
Kávu, prosím
OD PRAČLOVĚKA K PROFESORŮM
NEPÁL: ZACHRÁNĚNÉ KNIHY
Zambie dnes
GERMÁNI
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz