SOPKA.CZ - reportáže - květen 2007 - 100+1 - Berberské pokladyČasopis 100+1

Letos dostal novou kvalitní pevnější a lesklou obálku, lepší papír a poněkud zbytněl. V každém vydání přibyly čtyři strany. Místo původních šedesáti jich má nyní čtyřiašedesát. Protože vychází jako čtrnáctideník, znamená to každý měsíc osm stránek zajímavého čtení navíc.


Berberské poklady

Ksary a kasby. Sídla náčelníků a hliněné vesnice podobné opevněním. Jsou jich stovky a čekají na obnovu. Ajt Ben Haddu je jedním z nejpůsobivějších berberských sídel v jižním Maroku.
Přidáno dne: 23.05.2007
Autor: 
100+1

Informace

 Ksar Ajt Ben Haddu se nachází na okraji Vysokého Atlasu. Je to unikátní stavba, která sloužila k natáčení řady filmů. Mimo jiné tu v roce 1962 točil hlavní scény Lawrence z Arábie David Lean a Robert Aldrich film s biblickou tematikou Sodoma a Gomora. Na Seznam UNESCO byl Ajt Ben Haddu zapsán v roce 1987 jako pravá berberská stavba s krabicovými stavbami z udusané hlíny. Nachází se severozápadně od Quarzazate v jižním Maroku.
Pro marocká sídliště Berberů na pokraji písečných a kamenných pouští jsou typické obytné věže stavěné z místních dostupných materiálů – to znamená z udusané hlíny, nepálených cihel, kamene, palmových kmenů, občas z rákosí nebo proutí.

TYPICKÝ KSAR
Ajt Ben Haddu je z udusané hlíny s typickými rohovými věžemi. Jejich horní části zdobí kosočtverce, okrasné mříže a jiné geometrické vzory, dolní části jsou hladké, bez oken. Bývaly tam sklady zásob a nářadí, v dalším podlaží byly zásoby potravin a černá kuchyně. Nejhořejší poschodí sloužilo jako obytný prostor s okénky u podlahy. To mělo své opodstatnění. Sedělo se na zemi, jedlo se na zemi a spalo se také na zemi. Okny výš by nebylo vidět ven. Centrem života byla střešní terasa. Tam se podávala hlavní jídla, ženy tkaly a celá rodina se tam večer společně scházela. Hliněné věže mívaly tři, ale nanejvýš pět podlaží. Součástí každého ksaru nebo kasby byly stáje, chlévy a kůlny a také pec umístěná na dvoře.
V jedné hliněné vesnici žilo obvykle několik spřízněných rodin. Byla to komunita zcela soběstačná v potravinách, oděvech i dalších potřebách. Ovce a kozy dávaly mléko a maso, vlnu na oděvy, deky a koberce, kůže na obuv a měchy na vodu. Keramika nebyla pro tato společenství typická. Pro letní putování se stády zvířat byla nevhodná.

OBYTNÉ BUDOVY I OBRANNÉ PEVNOSTI
 Ksary a kasby, které se dochovaly do současnosti, jsou staré většinou jen pár století, ale existují i starší než dvě tisíciletí. Nemají nic společného s příchodem islámu do severní Afriky. Existovaly dávno před ním. Například na ostrově Mogador jsou zbytky kasby z druhého století př. n. l. Jsou to stavby typické pro berberskou kulturu. I dnes tvoří obyvatelé berberského původu 30 až 40 procent marockého obyvatelstva a smíšeného berbersko-arabského původu je až 70 procent Maročanů. Berbeři dokázali navzdory římským a pak arabským vlivům uhájit své stavební umění.
Ajt Ben Haddu patří k velmi starým berberským stavbám. Jeho kořeny sahají do 11. století, do období vlády berberské dynastie Almorávidů. Dynastie založená v jedenáctém století Abduláhem ibn Yásinem ovládala území severní a západní Afriky a založila také město Marrákeš, které jeden čas bylo hlavním městem Maroka. Říše proslula vyspělou kulturou, ve dvanáctém století ji po vnitřních rozporech ovládla maurská dynastie Almohádů.
V devatenáctém století vyrůstaly ksary a kasby především jako obranné pevnosti kolem karavanních cest, v oázách i podél řek. Svými věžemi, zdmi silnými nejméně metr, většinou s obdélníkovým půdorysem a pravidelným uspořádáním velmi často připomínají evropské hrady. Všechny postupně ztrácely důležitost, tak jak upadal karavanní obchod. (sei) n

MAROKO
  úředně Marocké království
stát v severozápadní Africe
Rozloha: 458 7300 km2
Počet obyvatel: 28 milionů
Hlavní město: Rabat
Úřední jazyk: arabština

BERBEŘI
Souhrnné označení pro africké národy v severní Africe. Jejich předkové obývali souvislý pás území od Kanárských ostrovů přes Maroko až k údolí Nilu v Egyptě. Už ve starověku vybudovali transsaharský obchodní systém, který se opíral o karavanní cesty, ksary a kasby.
V sedmém století vlivem arabské migrace a v jedenáctém století po vpádu beduínů byli zatlačeni do hornatého vnitrozemí a saharských oáz.
Berbeři dnes žijí především v Maroku a v Alžírsku.

STRUČNÉ DĚJINY V DATECH
1000 př. n. l. – v Maroku se usazují Berbeři
Kolem 42 n. l. – spojili Římané foinicko-kartaginská sídliště v severním Maroku a berberské kmeny ve vnitrozemí v římskou provincii Mauretania
429 n. l. – po Římanech následovali Vandalové
6. století – Byzantinci
680 – Arabové dobyli Maroko
11. až 17. století – v Maroku vládnou různé arabské a berberské dynastie (Idrísovci, Fátimovci, Almorávidé, Almohádé, Marínovci a další)
1415 – na západním pobřeží Maroka se uchytili Portugalci
1496 – přicházejí Španělé
1880 – Francie a Španělsko se stávají protektory Maroka, ale země zůstává nezávislá
1911 – smlouvy mezi Francií, Španělskem a marockým sultánem vedly k vytvoření Francouzského Maroka, Španělského Maroka a mezinárodní Tanagerské zóny s vlastním statutem
30. léta 20. století – svoji vládu prosadila v Maroku Francie
Od roku 1944 – hnutí za nezávislost
2. 3. 1956 – nezávislost Maroka


Informace o zemi: Maroko

Starší příspěvky

Valaiské královny
Bazilika Sacré-coeur
Pod helvétským křížem
Reportáž psaná na Kavkaze
Pobaltí – neobjevený kout Evropy
DRUHÁ TVÁŘ TUNISKA
Afarský nůž se nevytahuje bezdůvodně
ŘÍM
ÚDOLÍ PUTUJÍCÍCH KAMENŮ
Zelená střecha
Zlatý hřeb
NEKTAR OD STŘEDOZEMNÍHO MOŘE
JAK CHUTNÁ TAIWAN
Na průzkumu ledu
Galerie pod širým nebem
Západní království
Etiopie – země plná atrakcí
VZNIKL DALŠÍ OCEÁN
Kávu, prosím
OD PRAČLOVĚKA K PROFESORŮM
NEPÁL: ZACHRÁNĚNÉ KNIHY
Zambie dnes
GERMÁNI
Krajina jako přírodní chrám
SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ TUNISKA
Aotearoa - země fantazie
HAVAJSKÉ NÁVRATY KE KOŘENŮM
Slovensko
Na ghanském trhu
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz