SOPKA.CZ - reportáže - únor 2005 - Země Světa - Galerie pod širým nebemČasopis Země Světa

Země světa je moderní zeměpisný a cestopisný měsíčník určený širokému okruhu čtenářů, kteří touží poznat přírodu, historické a umělecké památky, kulturní dědictví, tradice a zvyky různých zemí, národů a kultur světa. Nechybí však ani materiály z českých regionů.


Galerie pod širým nebem

Norové neoplývají plejádou světově uznávaných uměleckých osobností, přesto dvě jména zná téměř každý. Nejvíce doma milováni a venku obdivováni jsou současníci expresionistický malíř Edvard Munch (1863–1944) a sochař Gustav Vigeland (1869–1943), který má dokonce svou obrovskou galerii pod širým nebem.
Přidáno dne: 03.02.2005
Autor: 
Země Světa

Informace

 Krásný městský park Frognerparken v Oslu rozhodně stojí za vidění. Nejen díky své netradiční výzdobě, ale i pro rozlehlé zelené plochy, rybníčky, mohutné stinné stromy a lavičky je navštěvován denně stovkami lidí, kteří zde hlavně při pěkném počasí hledají relaxaci: četba, povalování v trávě, pikniky, zkrátka idylka. To se však týká spíše domácích. Turisté do parku směřují jako do muzea, kde na odpočinek není čas. Fotoaparáty cvakají, a nohy toho musí hodně naběhat, aby oči viděly co nejvíc…
Co nás tedy na této netradiční stálé výstavě čeká? Širokou centrální cestu lemují tmavé bronzové sochy v životní velikosti. Nejběžnějším námětem této řady aktů je vztah rodičů a dětí. Vigeland zde velmi výrazně zobrazil rozdílnost v přístupu k ratolestem mezi ženami a muži. Zatímco matky svá mláďata konejší, hladí a líbají, otcové volí různé hry a škádlení.
Hlavní „ulicí“ přijdeme pomalu k nejúžasnějšímu dílu, které se nazývá Strom života. Tento údajně největší žulový monolit na světě je vlastně sloup z propletených těl. Jak název napovídá, má se zřejmě jednat o oslavu žití, po prohlédnutí zblízka však směs nehybných zad a končetin působí spíš trochu děsivě. To však nemění nic na dokonalosti a monumentalitě práce, před kterou nezbývá než smeknout.

Hloučky nahých kamenných lidí zdobí i kruhové schodiště pod obeliskem. Světlý materiál je tak hladký, že jej nelze nepohladit. Všechny sochy jsou ztvárněny velmi jednoduše, bez podrobných detailů, žádné dramatické křivky a zvlněné drapérie. Jednoduchost, hladkost a nahota. Robustní mužské a ženské postavy jsou zachyceny ve chvílích hry, jakoby dětského dovádění, dílo je však prosto jakékoli erotiky. Je pochopitelné, že doba vzniku, počátek 20. století, nenahrávala takovýmto experimentům.
Vigelandovo dílo si užilo mnohaletých diskusí odborníků, kteří se přeli o vkusnost a uměleckou kvalitu. Puritáni snesli na hromadu spoustu odsuzujících argumentů. Vášnivě jim přikyvovali akademisté, jimž v žádném období dějin umění nebylo vhod jakékoli odchýlení se od zavedených představ krásy a normálnosti. Dnes asi většinu z nás po sobě lezoucí hraví naháči nepobuřují. Spíš se zdá, že sochy znázorňují obyčejné lidské štěstí, které může rodina prožívat v jakékoli zemi a kulturním prostředí.
Život však není jen dětství a mládí se svým škádlením. Sochař nezapomněl ani na další etapy života. Postavy starších lidí s povadlejšími tvary se k sobě choulí s velkou láskou a něhou, že jim leckterý mladý pár může závidět. Nazí lidé pokročilejšího věku nejsou ve světě umění běžným námětem, a právě zde jsou názorně vidět Vigelandovy schopnosti a vliv jeho učitele, Augusta Rodina.

 Sochařského díla lačný turista by si měl projít park celý. Nejatraktivnější a z dálky viditelná je kromě Stromu života i níže položená kašna, tvořená sochami pěti mužů, kteří drží nad hlavami obrovskou mísu se stékající vodou. Při toulkách postranními užšími cestami lze však objevit i utajená tichá místa, kde žádné davy nepotkáme. Například jeden kulatý parčík nabízí sochy kojenců. Všichni jsou to kluci a spokojeně spí v různých pozicích. Uprostřed by se vyjímala nějaká ta fontánka. Ale tady najdeme něco mnohem originálnějšího: sloupek s postavičkou, která je počátkem všeho: skrčené miminko stojící na hlavě v poloze před narozením. Jak idylické místo pro posezení a rozjímání o smyslu a kráse lidského života.
Figurativní Vigelandovo veledílo je možné vychutnat také při pozdních procházkách a umělém osvětlení, protože park je přístupný i večer. Téměř 200 soch z žuly nebo bronzu v roztodivných polohách, pohybech a v rozličných životních situacích má svůj půvab v jakékoli denní i roční době.
Kdo by se chtěl seznámit hlouběji s umělcovou osobitou prací a procesem vzniku jeho soch, má možnost navštívit muzeum – stačí jen přejít ulici. Rané věci, dřevoryty, skici a sádrové formy přispějí k ještě lepšímu poznání člověka, jehož dílo je spletí tvarů přirovnáváno k Sixtinské kapli ve volné přírodě.Převzato z časopisu Země světa

Aktuální číslo
Informace o zemi: Norsko

Starší příspěvky

NEKTAR OD STŘEDOZEMNÍHO MOŘE
JAK CHUTNÁ TAIWAN
Na průzkumu ledu
Západní království
Etiopie – země plná atrakcí
VZNIKL DALŠÍ OCEÁN
Kávu, prosím
OD PRAČLOVĚKA K PROFESORŮM
NEPÁL: ZACHRÁNĚNÉ KNIHY
Zambie dnes
GERMÁNI
Krajina jako přírodní chrám
SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ TUNISKA
Aotearoa - země fantazie
HAVAJSKÉ NÁVRATY KE KOŘENŮM
Slovensko
Na ghanském trhu
Italské inspirace
TYGŘI PAVOUČÍ ŘÍŠE
DOLNÍ RAKOUSKO - KRAJ KOLEM VÍDNĚ
Požehnaný kraj pod Pálavou
ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní poušti
HAKUNA MATATA UGANDA
OSTROVY, KDE SE ZASTAVIL ČAS
Dvě tisíciletí moravské vinné révy
Lední medvědi - hraví i draví
MILIONOVÉ PEŘÍ?
V RYTMU KARNEVALŮ
Královny moří v Bergenu
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz