SOPKA.CZ - reportáže - srpen 2004 - 100+1 - NEPÁL: ZACHRÁNĚNÉ KNIHYČasopis 100+1

Letos dostal novou kvalitní pevnější a lesklou obálku, lepší papír a poněkud zbytněl. V každém vydání přibyly čtyři strany. Místo původních šedesáti jich má nyní čtyřiašedesát. Protože vychází jako čtrnáctideník, znamená to každý měsíc osm stránek zajímavého čtení navíc.


NEPÁL: ZACHRÁNĚNÉ KNIHY

Desetitisíce starých rukopisů uložených v nepálských klášterech ohrožuje postupný rozklad a cílené útoky maoistických radikálů. V rámci ambiciózního projektu chtějí vědci provést kompletní dokumentaci veškerého písemného dědictví země.
Základem současného projektu na záchranu a katalogizaci nepálských rukopisů (NGMCP) je smlouva mezi Nepálským královstvím a Německou orientální společností z roku 1970. Cílem projektu je převést veškeré rukopisy do podoby mikrofilmu a tím je uchovat pro příští generace.
Aktuální ohrožení tohoto kulturního dědictví dokumentuje například událost z počátku května 2002. Na budovu Mahendra Sanskrit University v oblasti Dang tehdy zaútočilo dvě stě ozbrojených maoistů, převážně žen. Nejprve vyvlekli ven profesory a studenty, pak zapálili knihovnu. Při požáru bylo zničeno 50 000 sanskrtských svazků. Maoističtí povstalci tímto způsobem bojují proti vládě a všemu, co spojují s přežitky "prohnilého feudalismu". Zvlášť spadeno mají na staré sanskrtské spisy, především na bráhmanskou literaturu. Při podobných akcích již přišlo o život dvacet vědců.
Přidáno dne: 23.08.2004
Autor: MUY INTERESANTE, Madrid
100+1

Informace

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
 V rámci současného projektu se už podařilo systematicky podchytit osmdesát procent veškerých písemných památek horského království. Cílem je kompletní katalogizace, druh a obsah dokumentu nejsou rozhodující. Vedle náboženských spisů tu figurují i obyčejné účty za řemeslné práce. Jen takto lze získat souhrnný pohled na kulturní a sociální historii Nepálu.
Pod vedením tří stálých pracovníků projektu se během třiceti let uskutečnilo 37 expedic, z nichž některé trvaly i několik týdnů. Při cestě za vzácnými rukopisy museli jejich členové mnohdy překročit horské průsmyky v nadmořské výšce kolem pěti tisíc metrů a na pět milionů jednotek mikrofilmu zaznamenat texty v šesti různých jazycích. Před trvalou zkázou tak zachránili přes 180 000 dokumentů.
NEPÁLSKÉ UNIKÁTY
 K laboratořím ve vnitrozemí svážely rukopisy karavany jaků nebo koní. Po jejich nasnímání dostali majitelé své texty ihned zpět. Většina dokumentů tvoří dnes součást klášterních knihoven, existuje však rovněž nemalé množství soukromých sbírek. Centrálním depozitářem takto získaných negativů, doplněných vždy o jednu pozitivní kopii, je ústřední archiv v hlavním městě Káthmándú. Tato instituce má také copyright na všechny materiály. Další pozitivní kopie je uložena ve Státní knihovně v Berlíně jako trvalá zápůjčka Německé orientální společnosti.
V odlehlém Nepálu se zachovalo i mnoho vzácných textů z Tibetu a Indie. Často jsou to jediné exempláře svého druhu. Již v sedmém století našeho letopočtu začali učenci na příkaz tibetského vládce Songtsena Gampo překládat rukopisy ze sanskrtu a dalších indických jazyků, takže ve dvanáctém století měla značná část indických textů již své tibetské verze. Právě včas, neboť od jedenáctého století začaly muslimské vpády do severozápadní Indie a mnohé klášterní knihovny zanikly v plamenech. Po obsazení Tibetu Číňany v roce 1950 se dostaly do ohrožení i staré tibetské spisy. Mnozí lamové uprchli do sousedního Nepálu a nalezli tam útočiště v odlehlých klášterech. Po úzkých horských stezkách s sebou brali za pomoci vesnického obyvatelstva také velkou část starých tibetských textů.
NEJSTARŠÍ PÍSEMNOST
 Mezi texty, které se podařilo zdokumentovat, je také zřejmě nejstarší písemná památka Nepálu pocházející z devátého století. Skandapurana, v sanskrtu psaná sbírka hinduistických morálních příběhů o bozích. Její text pomohl doplnit a opravit některá místa v pozdějších verzích. Místní písaři se totiž při opisování nedrželi vždy striktně předlohy a měli sklon doplňovat chybějící pasáže a zdokonalovat text.
Nepálské texty psané černým inkoustem a úhlednými písmeny vycházejícími z indických vzorů působí velmi esteticky. Podlouhlé stránky z rýžového papíru nebo z palmových listů o rozměrech 15 krát 50 centimetrů jsou uloženy v přebalech z barevné kůže nebo lepenky. Mnohdy jsou doplněny symbolickou mandalou ve výrazných barvách. V klášterních knihovnách jsou také uloženy tiskařské předlohy z jalovcových desek. Vyrývání textů do dřeva bylo velmi náročnou a namáhavou prací, takže si je mohly dovolit jen bohaté kláštery podporované zámožnými knížaty. Blokový tisk sloužil především k tomu, aby šířil učení těchto vlivných klášterů. Současný projekt pomáhá vyrovnávat tuto kvantitativní nerovnováhu a přináší na světlo i texty méně významných klášterů a autorů potlačovaných názorů.
JEN PRO ZASVĚCENÉ
 Zajímavým objevem byl v tomto ohledu duchovní odkaz lamy Amese Zhaba zachovaný ve třiceti svazcích. Ames Zhab patřil ke směru takzvaných "červených čepic", který byl po nástupu učení "žlutých čepic" (k němuž patří i současný tibetský dalajlama) zatlačen do ústraní. Autor nalezených textů byl současně jedním z nejvýznamnějších historiografů Tibetu a Nepálu a podrobně popisuje šíření buddhismu z Indie do Tibetu.
V knihách tibetského buddhismu na severním pomezí Nepálu je uchováno i mnoho tajných tantrických praktik. Takové texty smí dostat do ruky jen zasvěcení. Německému vědci se však podařilo své hostitele přesvědčit, že pro nezasvěcené jsou podobné texty vlastně bezcenné a jejich zdokumentování může naopak zachovat jejich obsah pro příští generace mnichů. Důvěra představeného kláštera Näsar mu otevřela dveře i k pokladům malé horské vesnice Bicher Gaon, kde je mimo jiné uložena i sbírka Buddhových výroků ze čtrnáctého století ukazující jeho cestu k osvícení. Podle lamy Tenzina Gyaltsena pravé poznání nelze popsat, zachytit slovy nebo uchovat v knihách. Ani účastníci projektu se nedomnívají, že jejich práce odhalí celé tajemství nepálských dějin. Přispívá však k záchraně literární paměti národa a uchovává řadu cenných svědectví.
 Na improvizovaném sběrném místě se shromážděné texty předběžně roztřídí. Při fotografování se přednostně zpracují vzácné dokumenty.

Tradiční umění kaligrafie ovládá, v Nepálu již jen málo mnichů. Forma, dbu med umožňuje plynulé vedení textu.

V horských oblastech Nepálu poblíž tibetských hranic je uchováno mnoho vzácných buddhistických památek. Tuto schránu náboženských textů vybudovali mniši na území kláštera Yangtser.

K pokladům kláštera Näsar patří svatyně se stovkami vzácných rukopisů. Chloubou sbírky je soubor Buddhových výroků sepsaný ve 14. století.

Staré texty pomáhají doplnit obraz nepálských, dějin. Listina z Jumly nás zpravuje o královské nadaci kláštera Yangtser.

V malých osadách, jako je Bicher Gaon, leží rukopisy často bez využití. Pouze několikrát do měsíce přicházejí mniši do starobylé svatyně recitovat buddhistické mantry. Zato v klášteře Yangtser je o posvátné texty neustálý zájem.

Nepálské texty se tradičně psaly na rýžový papír nebo na palmové listy. Takový materiál vydrží za normálních okolností celá staletí.

V technickém středisku se rukopisy dopravené přes horské průsmyky na hřbetech jaků a koní převádějí na mikrofilm.

Starší příspěvky

Zambie dnes
GERMÁNI
Krajina jako přírodní chrám
SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ TUNISKA
Aotearoa - země fantazie
HAVAJSKÉ NÁVRATY KE KOŘENŮM
Slovensko
Na ghanském trhu
Italské inspirace
TYGŘI PAVOUČÍ ŘÍŠE
DOLNÍ RAKOUSKO - KRAJ KOLEM VÍDNĚ
Požehnaný kraj pod Pálavou
ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní poušti
HAKUNA MATATA UGANDA
OSTROVY, KDE SE ZASTAVIL ČAS
Dvě tisíciletí moravské vinné révy
Lední medvědi - hraví i draví
MILIONOVÉ PEŘÍ?
V RYTMU KARNEVALŮ
Královny moří v Bergenu
Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz