SOPKA.CZ - reportáže - srpen 2004 - National Geographic - Zambie dnesČasopis National Geographic

National Geographic je populárně vědecký měsíčník, který se převážně věnuje geografickým, přírodovědným, etnologickým a cestovatelským tématům. Česká edice je 21. zahraniční mutací tohoto časopisu. Jeho historie sahá až do roku 1888, kdy byla ve Washingtonu D.C. založena National Geographic Society, jejímž hlavním posláním bylo šířit zeměpisné poznání a podporovat vědecké projekty.


Zambie dnes

Návštěvou Emila Holuba na územích, která se později stala dnešní Zambií, byla - tak jak jsme napsali - opravdu koncem dějin a začátkem současnosti.
V 90. letech 19. století Britská jihoafrická společnost řízená Cecilem Rhodesem napnula své úsilí k úspěšnému pokoření matabelského království mezi řekami Limpopo a Zambezi na území dnešního Zimbabwe, efektivnímu obsazení této části Afriky a jeho "europeizaci". Na území na sever od Zambezi, kudy putoval Holub, ale už ani síla velmi bohaté společnosti nestačila. Přesto britská koruna potřebovala alespoň formálně tato území přičlenit, aby zabránila pronikání Portugalců, kteří měli tradiční zájem o propojení území svých kolonií na východním (Mosambik) a západním (Angola) pobřeží jižní Afriky.
Přidáno dne: 17.08.2004
Autor: text: Jaroslav Olša jr., foto: Hynek Adámek
National Geographic

Informace

Území dnešní Zimbabwe a Zambie byly pak na Rhodesovu počest pojmenovány Rhodesie a rozděleny na Jižní (Zimbabwe), Severozápadní a Jihozápadní Rhodesii (dvě posledně jmenované pak byly spojeny v jeden celek nazvaný v roce 1911 spojeny v jeden celek - Severní Rhodesii - dnešní Zambii).
V roce 1965 dala Británie Severní Rhodesii nezávislost. První prezident nově pojmenované Zambie Kenneth Kaunda se velmi záhy začal směrovat na země socialistické soustavy, a byť třeba byl velkým a otevřeným kritikem okupace Československa v roce 1968, jeho socialistické experimenty zemi ekonomicky zničily, takže se od poloviny 70. let dostávala do stále častějších periodických ekonomických a politických krizí.
Na přelomu 80. a 90. let byla už situace neudržitelná a po chaotické krizi byly v roce 1991 vypsány první nezávislé volby, v nichž drtivě zvítězilo z odborů vzniklé Hnutí za mnohostrannou demokracii (MMD) v čele s F. Chilubou. Šance spojované se změnou však MMD a Chiluba osobně nenaplnil a jeho vláda vedla k řadě dalších ekonomických a politických problémů, teprve nástup nového prezidenta L. Mwanawasy před dvěma lety přinesl Zambii kýženou změnu.

Jaká je tedy Zambie dnes?
Hlavní město Lusaka se může pyšnit řadou moderních výškových budov a kancelářských komplexů podél své hlavní ulice. Cairo Road, jak se tato tepna jmenuje, je jeden z typických pozůstatků britské koloniální expanze - její název totiž pochází z dob, kdy město vznikalo… podél hlavní silnice z Kapského města do Káhiry. A protože Lusaka je tak trochu "hraničářské" město původně jakoby rodem z amerického středozápadu, byla to právě Cairo Rd., která až donedávna byla centrem všeho ve městě - podél ní jsou nejen nádraží a hotely, ale také ministerstvo průmyslu, traktorová opravárenská stanice a dokonce i tepelná elektrárna…

V posledním desetiletí sice vznikla dvě nová nákupní centra a řada krásných vilových čtvrtí, ale v mnohém je Lusaka stále ono tiché a pomalé africké město, jako by nezasažené shonem moderní civilizace…

Zatímco v Lusace nenajdete jedinou historickou památku, protože město bylo založeno jako nová umělá metropole ve 30. letech, plné krásných koloniálních budov je bývalé hlavní město - Livingstone, ležící u Viktoriiných vodopádů. Všechna sláva je tu ale polní tráva, turistických ruch je tu dosud v plenkách a staré budovy chátrají…

A zambijský venkov je v mnohém podobný tomu, jak vypadal za holubových dob. Zambie patří mezi nejchudší země světa a tak život se v ní mění jen pomalu. Z míst, které navštívil Holub se asi nejméně změnilo Sepopovo sídelní město Sešeke, ležící dnes asi 50 kilometrů od svého moderního jmenovce a nazývající se dnes Mwandi. Mezi domečky je malý královský "palác" místního vladaře, shrumaždiště, několik zděných budov a malé obchůdky. Strom, pod kterým Sepopa přijímal své návštěvy tu stojí dál, nedaleko od centra této vísky, která má dnes ještě méně obyvatel než před 120 lety.

Moderní Zambie ale v posledních letech začala bojovat o svou budoucnost. Řada evropských zemí (namátkou jmenujme jen Nizozemí, Dánsko, Švédsko, Norsko nebo Finsko) se rozhodla, že velkou část své rozvojové pomoci věnuje právě na podporu zambijských obyvatel. V posledních několika málo letech byly opraveny či nové postaveny tisíce kilometrů hlavních zambijských komunikací - ještě před třemi lety trvala cesta z Lusaky do Mongu a Limulungy, kde se koná kuomboka, celý den po cestě plné výmolů, a dnes díky grantu EU lze trasu bez problémů ujet za 5 a půl hodiny!

Japonská vláda například financovala stavbu nového mostu přes Zambezi na zimbabwsko-zambijských hranicích, další most překročil Zambezi na hranicích Zambie a Namibie atd.

I Česká republika se rozhodla, že právě Zambie - a nejen pro onu holubovskou tradici - by měla být cílem zájmu naší rozvojové pomoci, proto byla Zambie společně s Angolou a šesti dalšími zeměmi světa vybrána mezi prioritní cíle české rozvojové pomoci.

Povědomí o Zambii se tak bude v Česku postupně zvyšovat.Informace o zemi: Zambie

Starší příspěvky

GERMÁNI
Krajina jako přírodní chrám
SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ TUNISKA
Aotearoa - země fantazie
HAVAJSKÉ NÁVRATY KE KOŘENŮM
Slovensko
Na ghanském trhu
Italské inspirace
TYGŘI PAVOUČÍ ŘÍŠE
DOLNÍ RAKOUSKO - KRAJ KOLEM VÍDNĚ
Požehnaný kraj pod Pálavou
ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní poušti
HAKUNA MATATA UGANDA
OSTROVY, KDE SE ZASTAVIL ČAS
Dvě tisíciletí moravské vinné révy
Lední medvědi - hraví i draví
MILIONOVÉ PEŘÍ?
V RYTMU KARNEVALŮ
Královny moří v Bergenu
Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz