SOPKA.CZ - reportáže - červenec 2004 - National Geographic - Aotearoa - země fantazieČasopis National Geographic

National Geographic je populárně vědecký měsíčník, který se převážně věnuje geografickým, přírodovědným, etnologickým a cestovatelským tématům. Česká edice je 21. zahraniční mutací tohoto časopisu. Jeho historie sahá až do roku 1888, kdy byla ve Washingtonu D.C. založena National Geographic Society, jejímž hlavním posláním bylo šířit zeměpisné poznání a podporovat vědecké projekty.


Aotearoa - země fantazie

I když je Nový Zéland pro nás nejvzdálenějším místem na zeměkouli, je tahle zemička té naší v mnohém podobná. I když trochu převrácená jistě je.
Léto tady začíná koncem listopadu a když pomineme nejsevernější část ostrovů, které jsou subtropické, panuje na Novém Zélandu velmi podobné počasí jako u nás. Platí, že čím výše na sever, tím je tepleji. Jsme přece na jižní polokouli.
A když se v poledne podíváte na sluníčko, je pochopitelně také na severu. Nesmíte se tedy nechat zmást tím, že se po obloze pohybuje zdánlivě v opačném směru, než jsme zvyklí.
Mírné počasí tedy není tím, co by nás překvapilo. Na Nový Zéland míří většina cestovatelů proto, aby mohli na dlouhé dny a týdny zmizet do nádherné a divoké přírody. Do přírody, která je velmi unikátní, ale přitom je na Severním a Jižním ostrově Nového Zélandu rozdílná.
Přidáno dne: 13.07.2004
Autor: 
National Geographic

Informace

 Severní ostrov je proslulý zejména svou geotermální a vulkanickou činností. Mnoho lidí si představu Severního ostrova spojuje s městem Rotorua. Tedy s místem, které je v mnohém podobné americkému Yelowstownu. V okolí najdete bahenní sopky, neuvěřitelně zbarvená termální jezírka a jezera, gejzíry a všudypřítomný pach síry. Na obzoru se potom v jedné řadě rýsují pravidelné kužely sopek. Z řady vybočuje jen Mt. Taranaki - sopka, která vystupuje téměř z moře.
Na úbočí sopek i okolní krajinu je neuvěřitelný pohled. Lávová pole nejrůznějších tvarů, do kterých jsou vsazena modrá jezera, suť, spousta kamení a zasněžené vrcholy. Tráva tady roste jen velmi zřídka. Není divu, že právě toto místo si vybrali tvůrci proslulého filmu Pán prstenů jako Mordor - tedy místo zla.


 Vulkanická činnost na tomto ostrově začala před dvěma miliony let a doposud trvá. Zdejší sopka Ruapehu dokonce patří mezi nejaktivnější světové sopky vůbec.
Za zmínku stojí, že náčelník maorského kmene (Maorové jsou původní obyvatelé Nového Zélandu) věnoval území se sopkami státu teprve tehdy, když mu bylo smlouvou zaručeno, že zde vznikne národní park. Byl to velmi prozíravý čin, který uchránil maorská posvátná místa a úžasnou přírodu před skupováním někdejšími osadníky. Dosáhl tím i toho, že i dnes je příroda v území stále existujícího národního parku stejná jako před mnoha lety.
Tektonická činnost dala vzniknout sopkám Severního ostrova a zároveň utvářela i krajinu na Jižním ostrově. I když v obou případech výrazně odlišně.

 Severní a Jižní ostrov je rozdělený nejenom mořem. Oba ostrovy leží na dvou různých pevninských deskách, které se navzájem pohybují. V místě, kde se rozkládá Severní ostrov, se obě desky překrývají a "kloužou" po sobě. Tím dochází k vulkanické činnosti a vzniku sopek i k jejich časté aktivitě.
Na Jižním ostrově naopak dochází k "pomačkání" pevninské desky a v důsledku dochází k zvrásnění a vzniku vysokých pohoří dnešních Jižních Alp. Když tedy proplujete Cookovou úžinou spojující Severní a Jižní ostrov, budete si najednou připadat jako v docela jiné zemi, na jiném místě.
Pro Jižní ostrov jsou typické Jižní Alpy s neustále zasněženými vrcholy a ledovci, které míří téměř až k samému moři. Jižní Alpy ale nejsou jen zasněžené vrcholy. Když se vydáte do nejproslulejšího národní park Fiordland, stejně jako kamkoliv jinam do hor, budete užaslí nad fantazií přírody, která dala vzniknout mnoha jezerům a fjordům, které se zařezávají do nitra hor. Nejznámější je proslulý Milford Sound, který se také právem stal kulisou již zmíněného filmu "Pán prstenů" pro chvíle bezpečí a klidu, kdy Frodo a jeho družina unikla z nebezpečí Sarumana.
 Zůstaňme ale ještě na okamžik v Milford Soundu. Můžeme se tady vydat do fjordu na lodi nebo i na mořském kajaku. Stěna vrcholu Miter Peaku spadá z více než 2000 metrů kolmo k hladině fjordu a pokračuje ještě hluboko pod vodu. Právě neobvyklá hloubka fjordu, který je zároveň velmi úzký, napomohla velmi neobvyklému jevu. Do fjordu neustále přitéká sladká voda, která se ale nemísí s lehčí slanou vodou. Vytváří se tu oddělená vrstva sladké a slané vody. Proto je možné ve fjordu pozorovat jak sladkovodní, tak i mořská zvířata - tučňáky, tuleně, delfíny a spoustu dalších druhů zvířat. Vznikla tady i podmořská observatoř, prostřednictvím které můžete suchou nohou sestoupit až do hlubin fjordu.
Novozélandská fauna i flóra se vyvíjely zcela odlišně od jiných částí světa od chvíle, kdy se ostrovy oddělily od pevniny - tedy v době před 80 miliony lety. Mnoho druhů zvířat tedy existuje právě jen tady.
 Výjimečná je ostatně i kultura původních obyvatel Nového Zélandu, kteří přišli z Polynésie - Maorů. O soudobém životním stylu Maorů jsme psali před rokem.

Nevynechejte maorský bojový tanec haka, který můžete dnes vidět jednak v jeho tradiční podobě u silných mužů s bederní rouškou, jednak v poněkud modernější variantě jako zahřívací kolo před zápasem v rugby. Tanec i s pokřikem - zpěvem - se můžete naučit, a nechat Maora tančit, jak vy pískáte (klikáte),na stránkách věnovaných Zélandu.Ka mate! Ka ora! Hou!

 V posledních několika letech se na Novém Zélandu projevil fenomén, který zemi otevírá okolnímu světu a byznysu, ale i devastaci a ničení přírody. Zanáší také jiný přístup k životu k místním obyvatelům. Tímto novým fenoménem je vše spojené s filmem na motivy Tolkienova příběhu "Pán prstenů".

Věřme jen, že rostoucí zájem o Nový Zéland a příliv turistů a kapitálu, který se očekává v příštích letech, nebude tak silný. Mám tuhle zemi moc rád a věřím, že i pro doby příští zůstane daleko na kraji světa a tak trochu zapomenutá, aby mohla být i za mnoho let stále stejně krásná a přívětivá.Starší příspěvky

HAVAJSKÉ NÁVRATY KE KOŘENŮM
Slovensko
Na ghanském trhu
Italské inspirace
TYGŘI PAVOUČÍ ŘÍŠE
DOLNÍ RAKOUSKO - KRAJ KOLEM VÍDNĚ
Požehnaný kraj pod Pálavou
ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní poušti
HAKUNA MATATA UGANDA
OSTROVY, KDE SE ZASTAVIL ČAS
Dvě tisíciletí moravské vinné révy
Lední medvědi - hraví i draví
MILIONOVÉ PEŘÍ?
V RYTMU KARNEVALŮ
Královny moří v Bergenu
Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz