SOPKA.CZ - reportáže - květen 2004 - 100+1 - DOLNÍ RAKOUSKO - KRAJ KOLEM VÍDNĚČasopis 100+1

Letos dostal novou kvalitní pevnější a lesklou obálku, lepší papír a poněkud zbytněl. V každém vydání přibyly čtyři strany. Místo původních šedesáti jich má nyní čtyřiašedesát. Protože vychází jako čtrnáctideník, znamená to každý měsíc osm stránek zajímavého čtení navíc.


DOLNÍ RAKOUSKO - KRAJ KOLEM VÍDNĚ

Spolková země Dolní Rakousko bezprostředně sousedí s jihomoravským regionem a tvoří historické jádro dnešního Rakouska. Patří k místům, která nabízejí mimořádně pestrý výběr možností, jak strávit vysněnou dovolenou.
Krajina kolem Dunaje se člení na velmi různorodé segmenty: na kraj Nibelungů a údolí Wachau lemované terasovitými vinohrady, hrady a zříceninami navazují široké kotliny Kremsu a Tullnu. Oblasti mezi Vídní a pohraničním městem Hainburg dominují převážně nedotčené lužní lesy, které se jako Národní park Donau-Auen těší zvláštní ochraně. Vinohrady a zeleninová pole prostupují na severovýchodě Weinviertelem. Velká část jižní oblasti patří Severním vápencovým Alpám. Okouzlující cyklostezky, nádherné turistické cesty a nesrovnatelná nabídka kulturních památek a dalších pozoruhodností - to vše jsou části pestré skládanky, kterou můžete sloučit v jediný, zcela osobitý zážitek. Přitom vás nemine zajímavé odhalení: Dolní Rakousko představuje mnohem víc než pouhý souhrn jeho jednotlivých částí.
Přidáno dne: 07.05.2004
Autor: 
100+1

Informace

WEINVIERTEL DOVOLENÁ V ZEMI VÍNA
Na severovýchodě Rakouska, v bezprostřední blízkosti naší země, leží jedna z oblastí Dolního Rakouska známá jako Weinviertel. Produkuje se tu třetina veškerého rakouského vína a charakteristické vinné sklípky tu jsou doslova na každém kroku. Víno dává této zemi nejen jméno, ale je i její duší a prostoru i času vtiskává svůj řád. Weinviertel - to je symfonie mírných kopečků a měkkých vln. Víno tu roste všude, kde je dostatek slunečního svitu a kde se nachází úrodné sprašové půdy. Vinice o ploše šestnácti tisíc hektarů pokrývají svahy, které vypadají, jako by byly pročesány hřebenem, a propůjčují tak zdejší krajině typický charakter. Ve Weinviertelu není obec, která by neměla řadu sklípků. Mnohé jsou impozantní jako třeba v Hadres, jiné romantické jako ve Falkensteinu, nebo jednoduše mohutné jako v Retzu, kde najdete celé podzemní město, větší než jeho protipól na povrchu. Za pozornost stojí Vinná stezka ve Weinviertelu. Zavede vás do uliček s vinnými sklípky nebo k tradičním šenkům s mladým vínem (Heurigen) v oblasti termálních zřídel. Vinná stezka není pouhou spojnicí dvou bodů. Je i pozvánkou do zcela zvláštního světa prožitků. Poznávat rakouská vína, tradice a zvyky je možné po celý rok. První víkend po Velikonocích otevírají vinařské statky podél Vinné stezky Weinviertel své brány a nabízejí ochutnávku a prodej nového ročníku. Vrcholem sezony je největší svátek vína zvaný Vinobraní v Dolním Rakousku (Weinherbst Niederösterreich). Spojuje stovky slavností a trvá od srpna do listopadu. Na všech úsecích vinařských stezek ožijí po staletí udržované zvyky, nabízejí se tu kulinářské lahůdky, které patří k vínu, probíhají prohlídky vinných sklípků a ochutnávky vzácných odrůd vín. V celoevropském měřítku nemá rozsah a rozmanitost těchto slavností vína obdoby. Jen těžko bychom hledali vhodnější příležitost k prožití tak úzkého vztahu mezi vínem, kulturou, krajinou a požitkem.

ZÁŽITKY STOKRÁT JINAK
 Lehce pahorkatá krajina vinic a obilných polí ukrývá i jiné pozoruhodnosti. Na jihovýchodním okraji, mezi městy Korneuburg a Stockerau, se tyčí hrad Kreuzenstein. Je to typický romantický rytířský hrad ukrývající nejrůznější náčiní, nábytek, zbraně a umělecké poklady. Dále na západ v obci Kleinwetzdorf an der Schmida připomíná dávnou velikost habsburské armády Hora hrdinů, kuriózní vzpomínkový háj s více než sto padesáti bystami a sochami. Uměleckohistorickou vzácností jsou románské reliéfy farního kostela v Schöngrabern u Hollabrunnu. Pozoruhodným pozůstatkem doby hallstattské je šestnáct metrů vysoká mohyla v Grossmugl, která vznikla před dvěma tisíci pěti sty let. V srdci Weinviertelu, uprostřed přírodního parku Leiser Berge, najdete krásnou krajinu zvoucí k procházkám i k poznání minulosti. Ve Školním muzeu v Michelstettenu se dozvíte řadu zajímavostí z dějin rakouského školství a prohlédnete si i několik původních tříd z osmnáctého a devatenáctého století. Blízký Asparn an der Zaya má pozoruhodné Muzeum pravěku. Největší skanzen v zemi se nachází dále na východ v Niedersulzu. Více než šedesát věrně rekonstruovaných historických budov Weinviertelského skanzenu, od kostela po selský statek, dokumentuje venkovskou kulturu této oblasti za minulá dvě století.
PRO DUŠI I PRO TĚLO
Na severu nedaleko hranic s Českou republikou se nachází několik městeček s historicky cennou zástavbou. Svědčí o kdysi velkém strategickém a hospodářském významu této části země. Město Laa an der Thaya leží téměř na hranici s jižní Moravou, jen pár kilometrů od Znojma. Z minulosti je známé svou pivovarnickou tradicí, které je v místním hradu věnováno tematické muzeum. Laa an der Thaya je také městem termálních lázní nabízejících odpočinek a relaxaci pro celou rodinu. Srdcem lázeňského komplexu je kryté termální koupaliště s vodní plochou o rozloze tisíc metrů čtverečních. Najdete tu sauny, parní lázně, aroma-chrám a relaxační zóny. Můžete si dopřát masáže, péči o tělo v salonech krásy a využít bezplatného hlídání dětí, které budou nadšeny devadesátimetrovou skluzavkou Fantazie. Město Retz, centrum vinařství a obchodu s vínem, se může pochlubit čtyři patra hlubokým a více než dvacet kilometrů dlouhým sklepním labyrintem, který je možné navštívit během pravidelných prohlídek. Dnes se tu pěstují také dýně, které jsou na podzim ústředním motivem slavnosti Halloween ve Weinviertelu.
RÁJ PRO CYKLISTY KAMP-THAYA-MARCH
 Oblasti Weinviertelu vládne klid. Dokonce ani na kole se tu nikdo nezadýchá. Síť cyklistických tras je dlouhá více než tisíc kilometrů a tvoří ji rodinné trasy bez větších stoupání vedené převážně mimo silnice. Prochází tudy i cykloturistická trasa Kampa-Dyje-Morava, která vede podél tří řek severní části Dolního Rakouska, luhy, lesy a také nejkrásnějšími vinařskými oblastmi. Je dlouhá asi 420 kilometrů a vede z Kremže (Krems an der Donau) severně od Dunaje idylickou krajinou hájů, stranou všeho ruchu a masového turismu. Mnohotvárnost krajiny, nápadité označení, přátelští lidé, kteří jsou ochotni vám pomoci - to vše poslouží vašemu aktivnímu odpočinku v sedle jízdního kola. Nezáleží na tom, zda si pro výlet vyhradíte jediný den, víkend nebo celou dovolenou, protože stále je co objevovat. Stačí jen zvolit trasu vhodné délky, nasednout a nechat se očarovat pohledem na jedinečnou krajinu hradů a zámků. Klima, které tu panuje, je pro cestování na kole ideální. Ostatně ne nadarmo se zdejší krajině přezdívá rakouské Toskánsko. Cestu lemuje řada podniků přizpůsobených cyklistům, které zvou k posezení a uspokojí jak náročné požitkáře, tak sportovce dbající o zdraví. Nejkrásnější a nejzajímavější trasy jsou označeny jmény zdejších druhů vín. Weinviertel protíná také stezka Eurovelo 9, která začíná až v polském Gdaňsku a je dlouhá 1930 kilometrů.
MOSTVIERTEL - KVETOUCÍ KRAJINA
Každé jaro se dolnorakouská oblast Mostviertel promění v obrovskou rozkvetlou zahradu. Zásluhu na tom mají nespočetné ovocné stromy, jimž Mostviertel vděčí vedle těžby dřeva a železné rudy za své bohatství. Z ovoce se vyrábí proslulé moštové víno (německy Most), podle nějž byla tato oblast pojmenována. V mírném podnebí jižně od Dunaje se daří tisícům hrušní, kterých tu roste více než tři sta různých odrůd. Mostviertel je jak úrodným krajem, tak i místem hlubokých soutěsek, které tvarovala voda po staletí proudící vápenitými pohořími. K ochraně těchto jedinečných přírodních úkazů vznikly národní parky, z nichž největší je park Ötscher-Tormäuer s monumentálními kaňony, kterým se někdy přezdívá Grand Canyon Rakouska.
TIPY NA CESTU
 Každý, kdo miluje dlouhé pěší výlety, se bude v krajině Mostviertelu cítit jako doma. Stezky v délce přes patnáct set kilometrů vedou nejkrásnějšími místy této části Dolního Rakouska. Překonávají dvoutisícové vrcholy, procházejí idylickými údolími řek a třemi přírodními parky. Kouzlo turistiky spočívá především v bezprostředním zažití krajiny a přírody, ať již jde o hluboké Ötscherské příkopy (Ötschergräben) nebo obce údolí řek Ybbs a Erlauf, které spojuje Železná turistická cesta s mnoha restaurovanými kovárnami, hamry, panskými domy, předváděcími provozy a naučnými stezkami. Je to vzpomínka na dobu čtyř století, kdy železo živilo zemi a kdy nad zdejším krajem vládla "černá hrabata", jak se přezdívalo majitelům hutí. Centrem oblasti Mostviertel je nejmladší spolkové hlavní město Rakouska s nejstarším městským právem St. Pölten. Prohlídku barokních staveb i secesní a moderní architektury tohoto města je možné uskutečnit na kole, které si vypůjčíte v jednotlivých ubytovacích zařízeních nebo v turistické kanceláři na náměstí u radnice. Ze St. Pölten můžete vyrazit všemi směry do půvabné pahorkovité krajiny řeky Traisen. Stezky jsou propojeny s cykloturistickou trasou podél Dunaje. Přímo u Dunaje leží bývalá římská osada Traismauer se zajímavým muzeem rané historie a zábavným Dinosauřím parkem pro děti. K nejvýznamnějším a nejhezčím památníkům středověkého stavebního umění patří klášter Lilienfeld nebo barokní klášter Seitensetten, jehož tvary posloužily charakteristickým čtyřhranným dvorem za stavitelský vzor sedlákům v celé oblasti. Duchovním a hospodářským centrem oblasti je více než 650 let starý klášter Gaming. Mostviertel je proslulý unikátním spojením technických a přírodních památek. Pěší výlety je možné doplnit nostalgickou vyjížďkou parní úzkorozchodnou železnicí ÖtscherlandExpress, kterou můžete začít v Lunzu v oblasti tří poklidných horských jezer. Trať vede přes dva mosty se specifickými mostními podpěrami a skýtá nádherné pohledy na okolní krajinu. Podobně lze zažít starou poutní trasu do štýrského poutního místa Mariazellu z oken Mariazellské dráhy (Mariazellerbahn). Kdo zatouží poznat co nejvíce druhů moštového vína, může projet dvě stě kilometrů dlouhou Moštovou cestu (Moststrasse) a ochutnat tento nápoj v některém z moštových šenků zvaných Mostheurige.

S BATOHEM PŘES HORY I ÚDOLÍ
 Údolí, v nichž voda hloubí podivuhodné tvary a řítí se dolů v nespočetných vodopádech, mocně působí na lidskou fantazii. V soutěskách hory Ötscher tomu tak bylo odedávna. Četné vodopády, rozlehlé horské pastviny či krápníková jeskyně byly v mysli lidí obydleny skřítky a vílami. Někteří byli dokonce ochotni přísahat, že na vrcholcích hor se o jarních svátcích slétaly čarodějnice. Podobný dojem můžete nabýt, vydáte-li se na třídenní cestu parkem Ötscher-Tormäuer, která začíná v Annabergu a vede přes Lackenhof a Puchenstuben zpět do výchozího místa.


Informace o zemi: Rakousko

Starší příspěvky

Požehnaný kraj pod Pálavou
ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní poušti
HAKUNA MATATA UGANDA
OSTROVY, KDE SE ZASTAVIL ČAS
Dvě tisíciletí moravské vinné révy
Lední medvědi - hraví i draví
MILIONOVÉ PEŘÍ?
V RYTMU KARNEVALŮ
Královny moří v Bergenu
Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz