SOPKA.CZ - reportáže - květen 2004 - Země Světa - Požehnaný kraj pod PálavouČasopis Země Světa

Země světa je moderní zeměpisný a cestopisný měsíčník určený širokému okruhu čtenářů, kteří touží poznat přírodu, historické a umělecké památky, kulturní dědictví, tradice a zvyky různých zemí, národů a kultur světa. Nechybí však ani materiály z českých regionů.


Požehnaný kraj pod Pálavou

Kraj rozlehlých nížin a pahorkatin, nad kterými se s královským gestem zvedá krásná Pálava, je tak požehnaný dary země, že už samo jeho jméno vzbuzuje milé vzpomínky a úsměv na tváři. Jižní Morava. Kraj pod Pálavou…
To je víno a meruňky, slunce a hezké vesnice, veselé písničky a lidové tradice. Laskaví lidé, laskavý bohatý kraj. Jsou to i obilná pole, rybníky a také Novomlýnské nádrže. Rostou tu rozlehlé doubravy Bořího lesa a v nich se zvedají teplé stráně s duby šipáky a zimomřivými duby cery, jimž je nejlépe uprostřed letního aspektu kvetoucích kavylů na pouzdřanské stepi.
Přidáno dne: 05.05.2004
Autor: 
Země Světa

Informace

 Kraj pod Pálavou, to jsou kopečky, pahorky a vršky, jejichž svahy si zcela podmanily řádkované vinohrady a proměnily je ve viničné hory. Jsou to ale i lichtenštejné zámky Valtice a Lednice obklopené exotickými stavbami, které se zjevují v krajině komponované jako jedna velká přírodní zahrada.
Životní dynamiku však dávají kraji oba jihomoravské úvaly protékané Dyjí a Moravou. Na jejich širokých nivách rostou zbytky tajemných lužních lesů s tůněmi a mrtvými rameny, kde mezi šelestivým rákosím rozkvétají lekníny a batolí se housata divokých hus.

 Tento pozoruhodný kraj na styku tří zemí – Moravy, Dolního Rakouska a Slovenska - vzbuzoval pozornost lidí odpradávna. V našem státě je to území s nejdelším trvalým osídlením. Žili tady lovci mamutů a po nich lovci sobů, usídlili se zde Keltové a Germáni. Až sem sahala moc římské říše. Moravskými úvaly vedla prastará jantarová stezka a tady kdesi bylo centrum velkomoravské říše. Místní báje a legendy nenechávají zapomenout na středověké rytíře, kteří na tvrzích a hradech střežili zemské hranice a lidové zvyky jsou stále trvalými vzpomínkami na život a činy předků. Ale stopy tady zanechali i Němci, Židé a novokřtěnci z celé Evropy.
Kraj pod Pálavou, to jsou desítky vinařských vesnic, z nichž každá je sama na sebe pyšná – Velké Bílovice a Kobylí, Velké Pavlovice a Hustopeče, Drnholec, Dolní Dunajovice, obojí Věstonice a Pavlov. Hlohovec, Sedlec a Bavorov.
 Všechny ty krásné obce jako by uzavíraly kruh kolem starobylého Mikulova, který leží v klínu Pálavy, obklopen jejími oblými vrchy – Svatým kopečkem, Turoldem a Růžovým vrchem na dohled. Za Mikulovem se Pálava stále víc zvedá a podobna ležící královně, hlavu Děvína zvedá až nad novomlýnskou hladinou a paty má protažené až do rakouského Falkensteinu. Pálava vládne celému tomuto kraji, který je štědře laskaný sluncem, a proto je i sám laskavý ke všem, kdo v něm žijí, i k těm, kdo jej přicházejí navštívit a obdivovat.


Převzato z časopisu Země světa

Aktuální číslo
Informace o zemi: Česko

Starší příspěvky

ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní poušti
HAKUNA MATATA UGANDA
OSTROVY, KDE SE ZASTAVIL ČAS
Dvě tisíciletí moravské vinné révy
Lední medvědi - hraví i draví
MILIONOVÉ PEŘÍ?
V RYTMU KARNEVALŮ
Královny moří v Bergenu
Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz