SOPKA.CZ - reportáže - duben 2004 - National Geographic - ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní pouštiČasopis National Geographic

National Geographic je populárně vědecký měsíčník, který se převážně věnuje geografickým, přírodovědným, etnologickým a cestovatelským tématům. Česká edice je 21. zahraniční mutací tohoto časopisu. Jeho historie sahá až do roku 1888, kdy byla ve Washingtonu D.C. založena National Geographic Society, jejímž hlavním posláním bylo šířit zeměpisné poznání a podporovat vědecké projekty.


ON LINE REPORTÁŽ - expedice UNIS v Egyptské Západní poušti

V roce 2003 odborníci z Českého egyptologického ústavu a Českého národního egyptologického centra Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zahájili průzkum oázy El-Hajez situované v nejjižnější části oázy Baharíja v egyptské Západní poušti.
V současné době je tato oblast, nacházející se přibližně 40 km jihozápadně od oázy Baharíja, pouze sporadicky osídlena a její dávnější historie je téměř neznáma. Pravděpodobně se jedná o oázu zmiňovanou ve starověkých pramenech, kterou se doposud nepodařilo archeologicky identifikovat.
První vědecký průzkum dostupných památek dané oblasti provedl před více jak 60 lety slavný egyptský egyptolog Ahmed Fakhry. V nedávné době proběhly pod vedením inspektorátu Egyptské památkové organizace v Bavíti archeologické práce v oblasti El-Rízu a Ajn El Chabaty (90.léta 20. stol.).
Přidáno dne: 26.04.2004
Autor: 
National Geographic

Informace

Členové expedice - předák Ahmed El-Kereti, M. Verner a Vl. Brůna (zleva doprava), foto: M. Bárta Členové expedice - předák Ahmed El-Kereti, M. Verner a Vl. Brůna (zleva doprava), foto: M. BártaNejvyššího vědeckého zájmu a popularity dosáhly památky v Baharíji před několika lety, a to na základě důležitých nálezů v tzv. Údolí zlatých mumií, učiněných v rámci výzkumů a objevů významného egyptského archeologa Zahi Hawasse.
První etapa stávajícího českého projektu je plánována na dobu 2 - 3 let, tedy let 2003 - 2005. Jejím základním cílem je vypracování detailní archeologické mapy oblasti El-Hajezu s hlavními lokalitami; dále s popisem jejich charakteru, archeologického potenciálu, stavu uchovanosti, struktury a vztahu těchto památek ke starověké krajině. Současně je počítáno s menšími výkopovými pracemi na výbraných místech.
Hlavními důvody, které nás vedly k započetí prací v této tak málo známé oblasti, byla její relativní odlehlost, význam a stav dochovanosti památek. V neposlední řadě je to i její do značné míry neznámý archeologický potenciál.
Foto: M. Bárta Foto: M. BártaJiž nyní je možno říci, že práce české expedice přináší zásadní informace k poznání pravěkého i raně historického období této oblasti. Mezi dosavadní významné závěry patří zjištění, že daná oblast v době řecko-římské (4. stol. př. Kr. - 4. stol. po Kr.) představovala významnou zemědělskou krajinu sestávající z několika vělkých osídlení chráněných opevněnými posádkami. Unikátním rysem krajiny je rovněž rozsáhlá síť podzemních kolektorů na vodu, tzv. manawarů, které umožnily existenci zemědělství v této oblasti, které se soutředilo zejména na pěstování oliv.
Doposud bylo zdokumentováno na 15 km těchto podzemních tunelů. V nadcházející sezóně plánujeme archeologický výzkum uvnitř těchto rozsáhlých komplexů. Stranou nelze ponechat ani komunkační význam oblasti, neboť El-Hajez spojoval oázu Baharíja na severu s oázou Faráfra na jihu. Odtud vedla i důležitá spojnice do oázy Síwa, kde byl mmj. Alexander Veliký prohlášen za potomka egyptských panovníků. V budoucnu nelze vyloučit ani objev historicky významných hrobek z faraonského Egypta.

Zajímavé odkazy


Zajímavé odkazy

Projekt crittercam - očima zvířat
Prokopské údolí má narozeniny
Sledujte přílet čápa bílého
Spočítejte vodní ptáky
Veselé a smutné zprávy ze zoo

Starší příspěvky

HAKUNA MATATA UGANDA
OSTROVY, KDE SE ZASTAVIL ČAS
Dvě tisíciletí moravské vinné révy
Lední medvědi - hraví i draví
MILIONOVÉ PEŘÍ?
V RYTMU KARNEVALŮ
Královny moří v Bergenu
Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz