SOPKA.CZ - reportáže - březen 2004 - 100+1 - V RYTMU KARNEVALŮČasopis 100+1

Letos dostal novou kvalitní pevnější a lesklou obálku, lepší papír a poněkud zbytněl. V každém vydání přibyly čtyři strany. Místo původních šedesáti jich má nyní čtyřiašedesát. Protože vychází jako čtrnáctideník, znamená to každý měsíc osm stránek zajímavého čtení navíc.


V RYTMU KARNEVALŮ

Největšímu křesťanskému svátku - Velikonocím předchází čtyřicetidenní půst. Ale ještě před tím je třeba se pobavit a potěšit. Až do Popeleční středy byl čas na radovánky a karnevaly.
Historie karnevalů sahá do dob dávno před křesťanstvím. Hromadné taneční veselí bylo vždy spojováno s nejrůznějšími rituály. Například se slavnostmi pohřbívání zimy a vítání jara. Ve starém Řecku a Římě byly přímými předchůdci karnevalů bakchanálie k poctě římského boha vína a úrody Bakcha, v Řecku Dionýsa.
Přidáno dne: 30.03.2004
Autor: 
100+1

Informace

BENÁTSKÝ KARNEVAL
 Název karneval se ustálil koncem jedenáctého století v italských Benátkách. Tam se v té době každoročně konaly zábavy zvané carmen levare, což znamenalo zpívat, veselit se před následujícím postním obdobím. Těchto slavností se však účastnily pouze horní společenské vrstvy.
Teprve v patnáctém století získává italský karneval a především ten benátský novou tvář. Jeho hlavní součástí se staly masky. Původně šlo o takzvanou punčochovou slavnost, na níž se příslušníci střední třídy předváděli v pestrém reji v různobarevných punčochových kalhotách. Pak se přidaly opravdové masky. Zaručovaly anonymitu a tím také neomezený flirt a sexuální dobrodružství. Nikdo nikoho nepoznal a vše bylo dovoleno. Na několik dní zmizely sociální rozdíly a Benátčané se věnovali nevázané zábavě.
Podle některých výkladů má slovo maska původ v langobardském termínu a označuje duši zemřelého. (Langobardi dobyli severní Itálii v roce 572, když obsadili Pavii. Ta se pak stala hlavním městem jejich království Lombardie.) Podle jiné verze se název maska odvozuje od arabského maskara, což znamená šprýmař nebo šašek.
Dobu velkého rozkvětu zažíval benátský karneval v osmnáctém století, kdy se na něj do města sjížděly tisícové davy návštěvníků z celého světa podobně jako dnes. Koncem osmnáctého století v době úpadku Benátské republiky však zasáhl Vatikán. Zvláštním výnosem proti pokleslým mravům karnevaly zrušil. Na jejich obnovenou moderní premiéru si musely Benátky počkat až do konce osmdesátých let minulého století.

KRÁSA A ROMANTIKA
 Benátský karneval je v Evropě nejslavnější. Karnevaly v Římě, ve Viareggio nedaleko Florencie, ve francouzské Nice či v různých německých městech se s ním nemohou srovnávat. V Benátkách nejde jen o veselí. Benátské masky mají historickou tradici. Jsou krásné, romantické a většina jich něco vyjadřuje. Vracejí se do dob slávy Benátek a mnohé z nich jsou velmi cenné.
Mezi ty klasické patří porcelánové masky a škrabošky a zlacené masky. Dále bauttaskládající se z černé peleríny s kapucí, bílé nebo černé masky na obličeji a třírohého klobouku. Převleky znázorňující benátská dóžata jsou často originály nedozírné ceny. Nejstarší kostýmy a masky, které jsou rodinným majetkem a mnohdy pocházejí ze sedmnáctého či osmnáctého století, často provází osobní strážce, který má zabránit jejich poničení veselým davem. Jejich hodnota dosahuje řádově desítek až stovek tisíc korun.

RŮZNÁ TÉMATA
 Doba konání benátského karnevalu závisí na Velikonocích, které jsou pohyblivým křesťanským svátkem a slaví se vždy první neděli po jarním úplňku. Letos to bude 13. dubna. Popeleční středa zahajuje čtyřicet dní předvelikonočního půstu a do té doby musí karnevalové veselí skončit.
Úvodní ceremoniál benátského karnevalu se vždy odehrává v srdci Benátek na náměstí svatého Marka. Z obrovské papírové holubice vzlétnou do vzduchu tisíce barevných papírků a konfet. Na rozdíl od brazilského karnevalu ten benátský nemá pevný program. Pouze je předem vyhlášeno téma, aby se návštěvníci mohli přizpůsobit a převleky ladili pokud možno ve stejném tónu. Klasické masky však zůstávají na každém karnevalu. Loni byl tématem karnevalového veselí velikán italského filmu Federico Fellini, letos to byl benátský rodák a slavný cestovatel Marco Polo, který se v roce 1254, tedy před 750 lety, v Benátkách narodil. Letošní karneval připomněl jeho cesty do východní Asie.
Pokud turisté masky nemají, mohou si je nejnověji dát v Benátkách namalovat přímo na obličej. Za pět až deset eur šikovní pouliční umělci masku na kůži vytvoří za několik minut.
Během karnevalu se v Benátkách konají nejrůznější lukrativní večírky a maškarní plesy. Vstupné se pohybuje kolem dvou set eur a rok dopředu jsou vstupenky vždy beznadějně vyprodané. Turisté zoufat nemusejí. Na náměstí svatého Marka se tancuje až do pozdní noci.

KARNEVAL V RIU
 Tím, čím je benátský karneval pro Evropu, je brazilský karneval v Rio de Janeiro pro Ameriku. S tím benátským má společné jen jedno. Veselí a zábavu. Na rozdíl od zimních Benátek je v Riu v době karnevalu horké léto. Karneval tu nemá tak dlouhou tradici a svým aranžmá připomíná spíš holandské květinové slavnosti nebo některé německé karnevaly se spoustou alegorických vozů.
Tak jako k Benátkám patří historické masky, k Riu patří rytmus samby. Na každém brazilském festivalu se předvádí na takzvaném Sanbodromu celkem čtrnáct škol samby. Sedm v neděli a sedm v pondělí.
Školy samby nejsou vzdělávací instituce, školy podle našeho chápání. Jsou to zájmová společenství lidí, kteří milují tanec a žijí ve stejném okrsku nebo oblasti. Tyto školy se zrodily v Riu koncem třicátých let minulého století. Postupně z původně neorganizovaných tanečních rejů v ulicích města v době karnevalu vznikly taneční přehlídky těchto škol. Jejich členové postupovali ulicemi vždy společně v rytmu samby ve stejných kostýmech a předváděli naučené kreace.
Každá škola měla a má dodnes hlavní téma, které na karnevalu ztvární. Bývaly to historické události nebo legendy brazilských indiánů. Hudba musela odpovídat tématu a alegorické vozy dotvářely atmosféru kulisou, papírovými sochami nebo kresbami. Dnes jsou přímo na vozech postavy znázorňující dané téma.

CELOROČNÍ PŘÍPRAVY
 Školy samby se připravují na karneval celý rok. Každá taková škola má čtyři až pět tisíc členů a na karnevalovou slavnost v Riu vypravuje šest až osm vozů. Celou dráhu musejí vozy a tanečníci jedné školy urazit během šedesáti až osmdesáti minut. Násobeno sedmi - jediný karnevalový den nebo spíš noc trvá devět až deset hodin.
Používají se i zvláštní efekty. Pták s mávajícími křídly, drak, který vypouští z nozder oheň a podobně. Vozy tlačí muži oblečení do bílých nenápadných šatů.
Zatímco loni byla témata nekontroverzní, letos už předem vyvolala bouři reakcí. Tématem byl sex ve všech podobách. Adam a Eva v ráji museli být na poslední chvíli alespoň trochu přioděni, protože podobně jako kdysi v Benátkách i v Riu zasáhla církev. Ne sice přímo papež, ale místní biskup. Nelíbilo se ani další téma prezervativy, které měly být jednou skupinou propagovány, protože AIDS zasahuje v poslední době i tuto roztančenou zemi velmi podstatně. Brazilští katolíci to však vidí jinak. Volně dostupné pánské ochrany podle nich prý přímo vybízejí k promiskuitě. Nicméně ke každé vstupence dostali letos návštěvníci jako pozornost prezervativ.
Do stínu těchto útoků na sex a volání po jeho zákazech se dostalo další velmi zajímavé a v Brazílii diskutované téma. Umělecká škola samby Sao Clemente vyslala letos do ulic poprvé v historii tanečnice s vyšší váhou. Zahájila prý tak boj proti diktátu vyhublých těl, které jsou pro Brazílii a Brazilky zcela netypické. Správná Brazilka je podle nich opravdu macatá.

Starší příspěvky

Královny moří v Bergenu
Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz