SOPKA.CZ - reportáže - březen 2004 - Země Světa - Královny moří v BergenuČasopis Země Světa

Země světa je moderní zeměpisný a cestopisný měsíčník určený širokému okruhu čtenářů, kteří touží poznat přírodu, historické a umělecké památky, kulturní dědictví, tradice a zvyky různých zemí, národů a kultur světa. Nechybí však ani materiály z českých regionů.


Královny moří v Bergenu

Země světa
Každým rokem počátkem léta vzrůstá na velkých plachetnicích z mateřských přístavů celého světa neklid. Jejich posádky se začínají chystat na významnou slavnost historických plavidel, na dlouhou trasu po oceánech a mořích, na tall-ship. Roku 2001 se setkání konalo v norském Bergenu. Na hrdé a krásné lodě tam čekalo celé město, diváci se však sjížděli nejen z Norska, ale i ze všech okolních námořních států. Po několik dní proplouvaly fjordy a úžinami mezi ostrovy k bergenskému přístavu historické lodě, plachty pyšně rozepjaté, s posádkou ve slavnostních uniformách nastoupenou na palubě pod třepetající se vlajkoslávou. Každou z těch krasavic pohupujících se v bocích vítaly jásající davy diváků, každé byl vzdán patřičný hold, ať už to byla mexická školní plachetnice, nebo vůbec největší historická loď světa, slavný ruský Kruzenštejn.
Pro člověka, který vidí takovou námořní slavnost poprvé, je to životní zážitek. Jak malicherné se proti tomu zdají setkání historických automobilů nebo letadel, jejichž stáří se počítá v desítkách let. Právě připlouvající lodě, jež na své cestě do Bergenu urazily v některých případech i tisíce mil, mají za sebou historii staletou. Každá z nich si píše své vlastní dějiny. Ve společné paměti posádky i objemných lodních denících jsou zapsány nelehké zápasy s oceánem a někdy i těžké námořní bitvy. Je to pevně spjaté, velké chlapské dominium se střídajícími se generacemi námořníků. I když téměř každá z těchto lodí proplula všechny oceány, zůstává zároveň uzavřeným světem, který žije svým vlastním životem.
Přidáno dne: 12.03.2004
Autor: 
Země Světa

Informace

 Bergen je město deště. V ročním průměru tady dva dny ze tří proprší, a tak i následující ráno opět přivítala podmračená obloha. Tou dobou už všechny královny moří kotvily u břehu, odstrojené z plachet. Po dlouhých obřadných manévrech kolem kamenných pacholat (masivních sloupů, k nimž se uvazují lodní lana) klidně odpočívaly na hladině a bok po boku se jako na módní přehlídce ukazovaly v plné kráse. Nedalo se ani spočítat, kolik různých tvarů lodních trupů houpají mořské vlny, kolik stěžňů se tyčí k nízké obloze. A ta rozmanitost vyřezávaných galionových figur na přídích lodí! Pestře pomalované mořské panny, divocí válečníci či mořské obludy jsou originální přehlídkou námořnické fantazie a tvořivosti.
Přístaviště se změnilo v jedinou velikou námořní pouť, ve slavnost moře. Pro les stěžňů se téměř nedalo dohlédnout na protilehlou stranu zálivu a nábřeží, kde byla hlava na hlavě (dominovala modrobílá pruhovaná trička). Tradiční stánky na tržišti s mořskými rybami byly ještě bohatší než obvykle a každý majitel si dával dnes zvlášť záležet na tom, aby nabízel parádní, nejraději nějaké exotické úlovky. Na mnoha lodích také probíhaly „rodinné“ hostiny. Můstek mezi nábřežím a lodí neuzavíralo lano a přímo lákal kolemjdoucí k návštěvě: zvědavý turista vstoupí na palubu a ocitne se u slavnostně prostřené tabule, kde celá argentinská posádka nadšeně obdivuje vlastní loď – umělecko-modelářský cukrářský výrobek propracovaný snad do posledního ráhna. Pak se ozve několik salv šampaňského a kapitán za nadšeného povzbuzování celé posádky dvoumetrovou sladkou loď obřadně překrojil.
Na jiné lodi zase předvádějí historické skafandry, v nichž člověk vypadá jako mořská obluda, kterých se pověrčiví námořníci tolik báli. Z dnešního pohledu se zdá, že muži, ochotní v těžkém skafandrovém obleku vstoupit pod hladinu, velice riskovali. Jejich život doslova visel na dlouhé hadici, do níž dva námořníci na palubě vháněli pomocí pumpy vzduch. Odvážlivec, který se po chvíli vynořil nad hladinou, byl přivítán jako hrdina. Každá z lodí kotvících u břehu chtěla upoutat pozornost. Svou starobylostí, ukázkami námořnické zručnosti nebo výstavkou středověkých navigačních přístrojů. Královny moří dnes měly svůj velký tall-ship.Převzato z časopisu Země světa

Aktuální číslo
Zajímavé odkazy


Zajímavé odkazy

Bergen, metropole severu
Bergen, metropole severu
Mayské podzemí a podsvětí
Ostrov pohody
Polozapomenutý kraj východního Španělska
Smaragd Středomoří
Tisíciakrové plato
Třebíč
Ve stínu Istrie

Starší příspěvky

Hledání ztraceného podmořského světa
SEVEROVÝCHOD FRANCIE
Čína a Číňané
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz