SOPKA.CZ - reportáže - únor 2005 - UNIKÁTNÍ VÝSTAVA- Tamtamy ČasuUNIKÁTNÍ VÝSTAVA- Tamtamy Času

UNIKÁTNÍ VÝSTAVA:
TAJEMNÁ INDONÉSIE - Tamtamy času
Svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje!

J. HANZELKA - M. ZIKMUND, M. STINGL, R. ŠVAŘÍČEK

KDY: 1. 2. - 31. 5. 2005
úterý - neděle 9:00 - 17:00 hod.

KDE: Západočeské muzeum v Plzni, Kopeckého sady 2

Přidáno dne: 10.02.2005
Autor: www.sopka.czcentrala@sopka.cz

Informace


V našem shopu si můžete zakoupit překrásnou publikaci

TAMTAMY ČASU

a to s 20 % slevou za 1036,- Kč.


Zikmund, Hanzelka, Stingl, Švaříček
JOTA

Kniha je uložena v dárkové kazetě z přírodního materiálu. Součásti balení je přírodní kalendář a vonné tyčinky. Kniha obsahuje více než 300 barevných fotografií.

Pevná vazba s přebalem.

NOVÁ GUINEA je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámé kouty lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu a oštěpy k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou jediné "oblečení" mužů. Neprostupnější než změť lián je houština kouzel, viny a msty. Vstupujeme do arény, kde každý chybný krok, slabost i nedomyšlená reakce může přinést smrt.Do světa, o kterém jste si možná mysleli, že již neexistuje…
V knize o Nové Guinei se poprvé společně potkávají největší legendy českého cestování Jiří Hanzelka – Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl. Pomyslní sokové z vrcholu cestovatelské popularity publikují poprvé společně. Dělí se o své zážitky z jedinečného ostrova Nová Guinea. Kromě materiálů těchto největších es našeho cestování přináší kniha i rozsáhlý text Rudolfa Švaříčka o dobrodružných výpravách hluboko do nitra ostrova.Nová Guinea je krajinou vysokých hor, hlubokých údolí a močálů. Za hradbou neprostupné džungle žijí lidé doby kamenné. Řada z novoguinejských etnik se dostala do přímého kontaktu se západní civilizací až v poslední dekádě 20. století, některá naši civilizaci nepoznala a stále praktikují kanibalismus.Druhý největší ostrov světa je opředený množstvím bizarních bájí a mýtů. Ty nejméně uvěřitelné jsou pravdivé. Nad Novou Guineou se dodnes vznáší aura nepoznaného. V době satelitních fotografií a map zde existují místa, jež si plně zaslouží označení starých kartografů: hic sunt leones – “Zde jsou lvi”! Výpravy do neprobádaného vnitrozemí ostrova jsou životu nebezpečným dobrodružstvím.
V české cestopisné literatuře existuje informací o Nové Guineji a jejích obyvatelích poskrovnu.

Kniha “TAMTAMY ČASU” tuto mezeru úspěšně vyplňuje. Její přínos je o to významnější, že nepřináší zprávy pouze o jednorázové návštěvě či expedici, ale očima známých českých cestovatelů tří generací mapuje situaci na ostrově v průběhu více než čtyřiceti let jeho novodobé historie. Knize na barvitosti ještě přidává fakt, že se její autoři liší nejen v čase, ale i v úhlu pohledu. Každý z nich je jiný, svérázný. Vzhledem k tomu, že počty zemí, které každý z nich navštívil, se počítají v desítkách, mají s čím srovnávat.

V knize o Nové Guineji se poprvé společně potkávají dvě ojedinělé cestovatelské veličiny. Historie dosud nikdy nesvedla největší legendy českého cestování dohromady – podařilo se to až nyní. Inženýři Zikmund – Hanzelka a doktor Miroslav Stingl publikují poprvé společně! Pomyslní sokové z vrcholu cestovatelské popularity a největší esa našeho cestování se dělí o svoje zážitky z jedinečného ostrova Nová Guinea. Kniha přináší i poutavý text Rudolfa Švaříčka o dobrodružných výkonech hluboko v nitru ostrova.
Díky sepětí tří materiálů sebraných v průběhu čtyřiceti let kniha nabízí rozsáhlý, vzrušující a čtivý pohled na podivuhodnosti ostrova. Knihu o zemi lidojedů doprovází množství unikátních barevných i černobílých fotografií.

Jen málokdo by neznal legendární cestovatelskou dvojici Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Jejich četné knihy a reportáže ze zemí pěti kontinentů dodnes upoutávají pozornost čtenářů všech generací. Méně je už známo, že Z+H v roce 1962 projížděli indonéské ostrovy a dostali se až na Západní Irian, který právě přecházel z rukou Nizozemců pod správu Indonésie. Poznatky z cesty zůstávaly dlouho nezpracovány v denících obou cestovatelů. Poprvé jsou publikovány až v této knize. Příspěvek Z+H je zprávou zasvěcených reportérů, kteří navštívili Novou Guineu v historicky významném období po pádu kolonialismu.

Etnolog a spisovatel Miloslav Stingl se proslavil především jako znalec indiánských a oceánských kultur. Na svých cestách navštívil 135 států a jeho tři desítky knih byly přeloženy do třiceti cizích jazyků. Ve svém příspěvku shrnuje poznatky za 35 let opakovaných návratů na ostrov. Jeho obyvatele a kulturu sleduje očima etnologa a kunsthistorika, který srovnává, analyzuje.

Rudolf Švaříček reprezentuje nejmladší generaci českých cestovatelů. Na Nové Guineji opakovaně proniká do míst, kam se jinak odváží jen dobře vybavené expedice s miliónovými rozpočty. Jeho přechod ostrova, výpravy ke stromovým lidem Korowai a Kombai či výstupy na nejvyšší ledovce vzbuzují respekt i otrlých dobrodruhů. Již Švaříčkova prvotina “Africký deník” čtenáře upoutala svojí autenticitou. I v této knize je “takový, jaký je” – opravdový. Nic si nevymýšlí, nepřikrašluje, píše tak, jak cítí.. O to je jeho výpověď poutavější.

Nechejme se odnést vyprávěním českých cestovatelů až do srdce temnoty – hlubokých džunglí Nové Guineje. Zážitky, které tam čekají, stojí za to.

Šťastnou cestu – Selamat jalan – jak říkají Indonésané.
PhDr. Miroslav Nožina,Ústav Mezinárodních vztahů Praha

TAM TAMY ČASU. Mezi přírodními národy slouží tam tamy k jednoduché komunikaci. Bažinami, tropickým pralesem i nad horami duní vytlučené poselství. Jasná zpráva pro všechny – Blíží se nebezpečí! Bude hostina! Miluji tě…
Naše ulice se hemží postavami stresujícího lidského mraveniště. Všichni někam spěcháme. Vrážíme do sebe s mobilními telefony u ucha. ”Ahoj! Promiň, teď nemůžu! Já ti zavolám! Příště…”Nemáme čas se navzájem vnímat. Pro sluchátko neslyšíme oslovení okolím. NESLYŠÍME SE


Starší příspěvky

Nezapomenutelná místa světa
Po hřebenech Pamíru
Lékař se srdcem Afriky
Čtvrtě staré Paříže
V krajině snů
Vítejte v zemi úsměvů
Lidé z konce světa aneb poloostrov Valdés
Lid Ndebele a jeho folklor
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz