SOPKA.CZ - reportáže - říjen 2003 - National Geographic - Lékař se srdcem AfrikyČasopis National Geographic

National Geographic je populárně vědecký měsíčník, který se převážně věnuje geografickým, přírodovědným, etnologickým a cestovatelským tématům. Česká edice je 21. zahraniční mutací tohoto časopisu. Jeho historie sahá až do roku 1888, kdy byla ve Washingtonu D.C. založena National Geographic Society, jejímž hlavním posláním bylo šířit zeměpisné poznání a podporovat vědecké projekty.


Lékař se srdcem Afriky

S Marcelem Drlíkem jsme se sešli jednoho podzimního podvečera v pražské čajovně. Byla jsem nachystaná na dalšího člověka z řady těch, kteří byli rok někde a napsali o tom knihu. Bude mi vyprávět, jak tam cestoval, kde přespával, co jedl divného, co dělal po večerech... Takže tentokrát střední Afrika, doktor, dobrá... První minuty Marcelova vyprávění mě vyvedly z omylu.
"První setkání s Afrikou byl opravdu šok. Skutečnost předčila všechny mé představy. Afrika je opravdu jiná. Je tam jiné klima, jiná krajina, jiné myšlení, zvyky. Lidé se nesmějí těm samým vtipům co my, jiné věci jim přijdou přirozené, mají odlišné vnímání času… Hned po příjezdu mě mí přátelé upozorňovali, že se mám chovat pokud možno nenápadně a co nejvíce pozorovat. Každý den vám přináší nová drobná překvapení - třeba měsíc na obloze má tvar písmene U, nikoli C či D, jak jsme zvyklí. A pak samozřejmě první setkání s nemocnicí v Bozoumu. Tušil jsem do čeho jdu, ale když vidíte na vlastní oči popásající se prasata a slepice před operačním sálem…"
Přidáno dne: 24.10.2003
Autor: Andrea Pflimpflová

Informace

 S dětskýma, doširoka otevřenýma očima roztáčí nekonečné kolo své výmluvnosti. Vypráví (určitě už po několikáté), jak se do Afriky dostal, jak bydlel na misii, příběhy svých pacientů, své zážitky z každodenního života v Africe, výlety do pralesa i na posvátnou horu šamanů... jen těžko se mi ho přerušovalo otázkami.
Nic z toho si zde ovšem nepřečtete. Řekla jsem si, že to nemá smysl - téměř vše totiž doktor popsal ve své knížce, kterou mu vydal před několika dny Portál. Lehkým perem naplnil stopadesát stran vyprávění a fotografií. Autogramiáda je 23.10 v 17:00 v knihkupectví Portál v Jindřišské.
"Osou mé knihy jsou samozřejmě zážitky z Afriky. Nejsou však tím hlavním. Snažím se na jednotlivých příbězích a událostech ukázat Středoafrickou republiku jaká je. Jak tam žijí lidé, co jedí, jak se v Africe cestuje, jak je to s jejich mýty a kouzelníky. Také tam popisuji některé své zajímavé případy. Možná ale také má knížka pomůže někomu ukázat, co obnáší život dobrovolníka v Africe a moc bych si přál, kdyby někoho inspirovala rozhodnout se pro podobnou zkušenost. Opravdu to stojí za to."
 Ve svém rozhodnutí pomoci není nepodobný (a to nejen postavou :-)) romantické představě rytíře Dona Quiota, který neúnavně bojuje s větrnými mlýny. Pomoci černému kontinentu strádanému chudobou, léčit lidi... po přečtení knihy se ale vtírá myšlenka: co jiného může doopravdy pomoci než nezištná práce? Chuť dávat a učit místní?

Kniha se jmenuje Český lékař v srdci Afriky. Ale možná by se měla spíš jmenovat Český lékař se srdcem Afriky, jelikož jeho práce byla dopravdy velmi statečná a záslužná, byť to svou skromností popírá:

 "U nás je lékař vzděláván pro určitou specializaci, ale v Bozoumu jsem musel být prostě lékařem pro všechny pacienty. Jsem chirurg, a tak jsem si musel před odjezdem zopakovat pediatrii, znovu studovat porodnictví a další a další oblasti. Z Prahy jsem si přivezl řadu knih z různých oborů. Někdy mi nezbylo, než si s sebou vzít na operační sál učebnici, otevřít ji na příslušné stránce a provádět výkon, který jsem nikdy předtím nedělal jako podle kuchařky. Řadu afrických nocí jsem trávil s petrolejkou a otevřenými knihami, ve kterých jsem hledal odpovědi na své otázky. Musel jsem si nějak poradit. Neměl jsem se koho zeptat, ani jsem neměl telefonní spojení do Evropy.

Častokrát se muselo improvizovat. Například fungující drenáž hrudníku lze vyrobit z močové cévky, ustřiženého prstu gumové rukavice a prázdné lahve od Coca-Coly. Inkubátor pro nedonošené děti alespoň zčásti nahradíte pruhy látky a lahvemi naplněnými teplou vodou."
 Když se člověk vypravuje na podobnou misi, zdá se, že jste ten, který má znalosti a zkušenosti z vysokých studií v rozvinuté zemi, a jede je "předat" potřebným.
"Odjížděl jsem do Afriky s představou, že jedu něco dát. S odstupem času ale vidím, že tomu bylo právě naopak. Dostal jsem od Afriky mnohem více, než jsem dal. Tím nemyslím jenom medicínské znalosti. Samozřejmě, musel jsem řešit spoustu nových věcí. Jedné ženě jsem odstranil obrovský nádor vaječníku o váze 22 kilogramů, řešil mimoděložní těhotenství o stáří 8 měsíců apod. To vše jsou věci, které se v Evropě běžně nevidí.

Dostal jsem však od Afriky především "školu života". Když se dostanete do prostředí, kde je nedostatek všeho, začnete vidět jasněji, co je v životě opravdu důležité. Tady v Evropě, kde vám reklama neustále dokazuje, že nemůžete žít bez toho či onoho, to není tak snadné. Člověk si tam prostě začne vážit úplně obyčejných věcí. "

 A co je tedy doopravdy důležité?

"Musím říct, že lidé v Africe jsou mnohem otevřenější, přátelštější než v Evropě. V buši umí lidé žit spolu. Stále tam ještě funguje obrovská soudržnost rodiny. Když se večer vrátí z pole, každý se neschová ve svém koutě chýše, ale zapálí si oheň a tráví večer spolu i se sousedy. Když je někdo starý nebo onemocní, je přirozenou věcí rodiny, aby se o něj postarala. "
Snad dokonce by se kniha doktora Drlíka měla spíše jmenovat spíše Český lékař se srdcem v Africe, jelikož vlastně Afriku neopustil dodnes. I když už pracuje v Pražské nemocnici, o své "africké práci" vypráví na přednáškách a pro africké nemocnice se angažovat nepřestal.

"Když v Africe nějakou dobu žijete, zamilujete se do ní. Francouzi pro to mají specifický výraz "mal d´Afrique - africká nemoc". Po svém návratu v prosinci roku 2000 jsem se tam ještě dvakrát nakrátko vrátil. Poprvé jsem se snažil seznámit své africké kolegy se základy dětské chirurgie. Je to tam pole neorané. Podruhé jsem pomáhal karmelitánům s přípravou projektu nemocnice, kterou chtějí ve Středoafrické republice postavit.

 Moc bych si přál, aby taková nemocnice představovala srdce širšího projektu, který by pro celé okolí zajišťoval osvětu a prevenci. Jen tak může mít smysl. Nemocnice by také mohla průběžně shromažďovat komplikované případy, jež by mohl čas od času řešit nějaký specialista, který by přijel. Taková menší nemocnice nemusí řešila vše. Zatím je vše ale ve stadiu příprav, snad se to povede.

Tato chudá země prostě potřebuje pomoci. Mrzí mě, že se situace v tamějším zdravotnictví po posledních vojenských konfliktech na přelomu roku ještě zhoršila. I nemocnice v Bozoumu byla vypleněna. Teď však v zemi opět zavládl mír, a tak jsem optimista."

Ale Afrika potřebuje zřejmě nejen peníze a práci. V srdci Afriky zůstávají i srdce lidská...
 "Jsem na verandě sám. Petrolejka svým mihotavým plaménkem osvětluje dlouhý dřevěný stůl, vyrovanané židle a i starou skříň s vysílačkou. Světlo poskakuje po starém trámoví a přitahuje k lampě noční hmyz. Sfouknu plamen a židli si přisunuji blíž k okraji verandy. Zase je úplněk. Jeho stříbrné paprsky se odrážejí od hladiny říčky v údolí a měkce se dotýkají slaměných bozoumských střech. Zdáli slyším zvuky bubnů, které se mísí s pronikavými zvuky cikád. Mezi domky září do noci žhavé uhlíky v ohništích. Ještě donedávna jsem je vnímal pouze jako dohořívající ohně. Teď ale pro mě znamenají mnohem víc. Ukazují mi místa, kde žijí moji přátelé. V duchu si vybavuji jejich tváře, jejich radostné i méně šťastné osudy. Je mi líto, že můj pobyt tady pomalu končí. Mám to tu rád."
(úryvek z knihy)

Zajímavé odkazy


Zajímavé odkazy

Češi - pokořitelé posvátné řeky
Češi na hřebenech Annapurny
Everest pro všechny?
Huascarán, osudová hora
Na střeše světa. A bez kyslíku
Romové v české společnosti

Starší příspěvky

Čtvrtě staré Paříže
V krajině snů
Vítejte v zemi úsměvů
Lidé z konce světa aneb poloostrov Valdés
Lid Ndebele a jeho folklor
další...


Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz